SEFERİHİSAR BELEDİYESİ JEOTERMAL ŞİRKETİNİ BÜYÜKŞEHİR Mİ SATIN ALACAK? BU OPERASYONUN PERDE ARKASINDA NELER VAR?

SEFERİHİSAR BELEDİYESİ JEOTERMAL ŞİRKETİNİ BÜYÜKŞEHİR Mİ SATIN ALACAK? BU OPERASYONUN PERDE ARKASINDA NELER VAR?
13 Kasım 2019 - 20:11 - Güncelleme: 14 Kasım 2019 - 01:54
"Tunç Soyer'in cenazelerini kaldırıyoruz!" Bu sözler dönemin Seferihisar Belediyesi muhasebecisi ve Jeotermal A.Ş.'nin yönetim kurulu başkanı Gökhan Pehlivan'a ait...

Pehlivan'ın sağda solda söylediği bu sözleri Seferihisar belediyesi bir meclis üyesi (İsmi saklı) şimdi İzmir büyükşehir belediye başkanı olan Tunç Soyer'e İzmir'e gidip anlatmıştı... Pehlivan'ın sarf ettiği bu sözler en az 10 kişi tarafından da başkan Soyer'e GSM mesajı ile iletilmişti...

Pehlivan, bu gelişmelerden sonra jet hızıyla Jeotermal A.Ş.'nin başından alınıyordu... 

Yaklaşık 2 ay öncesinde yaşanılan bu olaylardan sonra Jeotermal A.Ş.'nin başına kimin getirildiğini bilemiyoruz...

Fakat, 10 yıl (İki dönem) Seferihisar belediye başkanlığı yapan Tunç Soyer, Seferihisar'da belediye başkanı olduğu dönemden daha çok Seferihisar'da konuşulan konuların arasında halen liderliğini korumakta...

Belki de Seferihisar'da belediye başkanı olduğu dönemden çok daha fazla Seferihisarlıların gündemi oluşturuyor da denilebilinir...

Bugünlerde Seferihisar'da konuşulan Tunç Soyer'li konulara gelince;

Yaklaşık 15 gündür Seferihisar'da Büyükşehir belediyesinin Seferihisar belediye binası ile önündeki pazaryerini, arkasındaki otoparkı 55 milyon liraya alacağı konuşuluyor...

Konuşulanlar iddia boyutundan çıkmış, Büyükşehir'de ufak tefek pürüzlerinin giderilmesine kalmışa varıncaya kadar dillendiriliyor...

55 Milyon az para değil!

Seferihisar belediyesinde 3 aydır memurlar ve işçilerin maaşlarını alamadığı bildiriliyor... İşçilerden arabasını, telefonunu, motorsikletini yok pahasına satanların olduğu belirtiliyor...

Diyelim ki, belediye binası, pazaryeri, otopark satışı gerçekleşti ve 55 milyon lira Seferihisar belediyesinin kasasına girdi... Peki, mevcut yeni başkan İsmail Yetişkin kaç ay nefes alabilecektir? 55 Milyon lira kaç ay derdine derman olacaktır? 6 Ay sonra yine aynı sıkıntılar başlamayacak mı? Seferihisar belediyesinin mevcut borcunun bütçesinin iki katından fazla olduğu belirtiliyor... Hatta başkan Yetişkin'in İlbank'a kredi için gittiğinde kredi verilmediği, İlbank yetkilisinin "bindiğin makam arabasının mazotu bile hacizli" dediği konuşuluyor Seferihisar'da!..

Velev ki bu satışlar oldu ve Seferihisar belediyesi binasında, pazaryerinde, otoparkında kiracı durumuna düştü... Çıksın biri desin ki, arkadaş işte bu model falanca sosyal demokrat belediye tarafından uygulanıyor ve bizde bunu yapıyoruz aha örnekleri diyebilsin... Var mı? Dünyanın nersinde vardır böylesine komik "Er Ryan"ı kurtarma modeli?

Gelelim daha dikkat edilecek olan Jeotermal A.Ş.'yi alma ve DELETE operasyonu olacak mı sorusuna!

Seferihisar'da konuşulan iddialara arasında belediye binasının satın alınmasından daha önemli bir konuya gelelim... Jeotermal A.Ş. adlı şirketin yüzde 51 hisselerinin Büyükşehir belediyesi tarafından satın alınması... Öncelikle; bu konu, öyle böyle paldür küldüre getirilecek bir konu değil! Jeotermal şirketinin 10 yıllık Tunç Soyer'in Seferihisar'da belediye başkanı olduğu dönemde ne gibi "ALIMLARDA" bulunmuş ve ne gibi yerlere para transferinde kullanılmışlığına bakılmasının gerektiğini, denetlenmesini savunuyoruz!

Temsil, Tunç Soyer'in eşi Neptün Soyer'in başkanı olduğu Hırdırlık Kooperatifine kaç para ve ne amaçla transfer edilmiş bu Jeotermal şirketi üzerinden? Böylesine kaç tane CHP'li başkan vardır eşinin kooperatifine şunu bunu yap diye belediye kasasından para transfer eden?

Devamında; Seferihisar belediyesi personeline kurdurtulan Doğanbey Kooperatifine bu Jeotermal şirketi üzerinden kaç para transfer edilmiş ve bu paraların denetimi yapılmış mıdır?

Paranın dışında; bu kooperatiflere neler alınmıştır bu Jeotermal şirketi üzerinden?
Bu alışverişler kim ve hangi devletin kurumları tarafından denetlenmiştir?
Bu alışverişler piyasa gerçekleriyle örtüşüyor mu?
Bunlara bakılmış mıdır?
Daha da önemlisi; 2017 yılında taşeron işçilikten tüccarlık sınıfına atlayan CHP gençlik kolları başkanı Akın Emre İldeniz adlı şahıs, Jeotermal şirketine ne kadarlık mal satmıştır?
Ya da fatura kesmiştir?
Akın Emre İldeniz adlı bu şahısın yaptığı ticaretlerin ne kadarı gerçeği yansıtmaktadır?
Jeotermal şirketinin yönetim kurulu başkanı olan Gökhan Pevlivan, aynı zamanda teyzesinin oğlu olan Akın Emre İldeniz adlı şahıstan, kaç paralık mal almış, ticari ilişki içinde olmuştur? 

Ve... Yüzlerce ortaya çıkaracağımız ve denetlenmesi gereken konu varken; enişten beni niye öptü hesabına şimdi kalkıp neden Büyükşehir bu Jeotermal şirketini almaya kalkışıyor? (Karşıyaka Kent A.Ş., Jeotermal A.Ş.'den çok daha düzgün ve borçsuz bir şirket? Buyursunlar şirket kurtarma operasyonlarına Karşıyaka'dan başlasınlar! Kesmediyse verelim yanına Bayraklı'dan Baybel!) 

Soruyoruz; Tunç başkan bu şirketi Büyükşehir bünyesine katmakla Jeotermal şirketinin geçmişini temizlemek mi istiyor? (Delete etmek) Ya da bu şirket, Büyükşehir'e geçtiğinde geçmişinin denetlenmeyeceğini mi düşünüyor? 

Bu nasıl bir Er Ryan'ı kurtarma operasyonudur ey Ye CHP'liler? 

Gelelim Ak Parti'nin Seferihisar'daki hallerine...

Bize göre; Ak Parti'nin 31 mart'taki seçimlerde tek başarılı oldukları İzmir'deki yer, seçim kaybettikleri ilçe Seferihisar'dır!

Neden mi? 

Üşenmeden yazalım o zaman...

Hamit Nişancı... Tunç Soyer'den önceki Seferihisar belediye başkanı... Ve... 31 Mart seçimlerinin kaybeden Ak Partili Seferihisar belediye başkan adayı... Şimdinin Ak Parti İzmir İl Yerel Yönetimlerden Sorumlu İl Başkan Yardımcısı...

Adımız gibi biliyoruz ki; şu an seçim kaybetmiş olmanın mutluluğu içinde kıs kıs gülüyordur Hamit Nişancı...!
Düşünün...
Seçimi kazanmış ve Seferihisar belediye başkanı olsaydı Hamit Nişancı... 
Borç gırtlağa kadar...
Hadi "satalım da kurtaralım diyecek" bir şey de kalmamış ortalıkta... 
İşin kötü tarafı, Hamit Nişancı Seferihisar'ın yerlisi... Derdini de anlatamaz... Entel dantel takımı da yok etrafında... (Sonradan yerleşme)
Anlatamaz ki derdini Orhanlı'dan, Payamlı'dan, Ulamış'tan gelecek olanlara...
Daha kötüsü, belediye binasında olduğunda yok dedirtemez kendini Seferihisar yerlisine...
Duyduklarında, dümbür düdük yapacaklarından da korkar!...
Yanlış mı yazıyoruz Hamit Nişancı? 
Daha da kötüsü, dönemim CHP'li meclis üyesi Mehmet Şenel'in "köy malları satılamaz" diye başkaldırdığında, TV'lere çıkıp, "Şu kadar borçla devir aldım. Satmak zorundayım." gibisinden savunamazda kendisini!
Kısacası Hamit Nişancı, 31 mart'ta Seferihisar'a belediye başkanı olsaydı görürdü ebesinin mürüvetini!

Başta, İzmir'in güzide medyası Hamit Nişancı'yı ilistire çevirmeye başlardı!
"Vay sen misin enkaz devir aldım" edebiyatı yapan ha... "Vay sen misin elde avuçta kalan 100'er metrekarelik arsaları satmaya" kalkan ha...der... Gerçekten söylüyoruz ki; İzmir medyası Hamit Nişancı'yı emin olunuz, çarmıha germez, dart panosunda her bir tarafını kaniviçe gibi işlerdi!

Şimdi bu Hamit Nişancı ne mi yapıyordur? 
Her halde sezonda akşamları Sığacık'ta kaynamış mısır satan üç tekerlekli arabacı misali, güz günlerinin keyfini karnını karıştıra karıştıra keyfini çıkarıyordur!

Düşünsenize; bütçesinin iki katı borçlu bir belediye... Belediye ile birlikte şirketine bir numaralı mal satan Akın Emre İldeniz adlı şahısı devir alacaksınız...
Ve... ondan sonra da bekle ki iki yakanız bir araya gelebilsin!
Bu umumi manzaralar çerçevesinde; seçilmiş Hamit Nişancı olsanız bile, bu belediye devir alınabilinir mi? 

Ak Parti hükümeti bugüne kadar neden bu CHP'li belediyelere hüsniyet içinde yaklaşıyor oda anlaşılacak bir durum değil!
Erkan Karaarslan denilen FETÖ imamı 74 CHP'li belediye şirket (Arka bahçe) kurmuş, 1 milyara yakın danışmanlık parası toplamış...
Eeee...
Hey şey belgeli...
Ortada en ufak bir icraat yok! Bunları ortaya çıkaranlar cezalar alırken, bu işlerden köşe olanlar neredeyse AK Parti tarafından ödüllendirilecekler! 

Tekrar Hamit Nişancı üzerinden Seferihisar gerçeğine dönersek: "Allah Hamit Nişancı'yı korumuş ki tekrar belediye başkanı olmasını nasip eylememiş!" diyebilirsiniz...

İşte bu Seferihisar gerçekleri yüzünden diyoruz ki; şimdi Büyükşehir'in Seferihisar belediyesi Jeotermal şirketinin yüzde 51 hissesini satın alarak, şirket pörtföyünü büyütülmesinin sıkı takip altına alınmasını bekliyoruz! 

Ak Partili yetkilierden de "Bir dakika arkadaş! Bu işlere SAYIŞTAY bakıyor. Bu şirketin önce bir SAYIŞTAY denetçileri tarafından röntgeni çekilsin, ondan sonra gerekirse Sarı Çizmeli Mehmet Ağa satın alsın bu şirketi" denilmesini kamu adına bekliyoruz!

Ne dersiniz bu kadarını da becerebilirler mi?

Haydi Ak Partili Hamit Nişancı...
Yöre halkın en azından bu kadarlıkta olsa Hilton'da buluştuğun arkadaşın için sizden bunu bekliyor!

Yoksa karanlıklar nasıl çıkacak aydınlığa?  

Not: Gündem Otuzbeş yazarı Cumhur Eriş'in araştırma yazı dizisi "Seferihisar Enkazları" yakında köşesinde...