Rusya’da devlet burslu öğrenim görmek için başvurular bugün başladı

Rusya’da devlet burslu öğrenim görmek için başvurular bugün başladı

Rusya’da devlet burslu öğrenim görmek için başvurular bugün başladı
08 Kasım 2018 - 13:02

Rusya Yurtdışında Yaşayan ve Uluslararası İşbirliği Ajansı (Rossotrudniçestvo), Rusya’daki seçkin üniversitelerde burslu olarak öğrenim görülmesine yönelik program başvurularının bugün başladığını duyurdu.

Rossotrudniçestvo'nun açıklamasına göre, Rusya'da burslu olarak öğrenim görmek isteyen yabancılar, vatandaşlığı olmayan kişiler ve yurtdışında yaşayan Rusya vatandaşları için başvurular bugün başladı.

Programa 2018 yılında eğitimini tamamlayan veya 2019'da tamamlayacak lise, lisans, yüksek lisans öğrencileri başvurabilecek.

Başvuru sahipleri Rusça olarak Rusya’daki önde gelen üniversitelerde istediği alanda öğrenim görebilecek. Katılımcı seçmeleri iki aşamada yapılacak. Seçmeler ilk etapta Rossotrutniçestvo ve Rusya’nın Türkiye Büyükelçiliği tarafından Türkiye’de, ikinci etapta da Rusya Eğitim ve Bilim Bakanlığı ile Rus üniversiteler tarafından Rusya’da yürütülecek.

Adaylar için başlıca kriterler akademik performans, deneyim, genel nitelikler, seçilen alandaki edinimleri, uluslararası, ülke çapında ya da bölgesel olimpiyat ve yarışmalarda yer almak, sosyal aktiflik, başta Rusça olmak üzere yabancı dil bilgisi olacak.

Başvurular http://russia.study/ sitesi üzerinden yapılacak olup formdaki tüm sorular yanıtlandıktan sonra pasaport veya kimliğin taranmış görüntüsü, PDF formatında transkript, diplomanın ilgili sayfaya eklenmesi gerekiyor. Başvuru formunun ilk sayfasında da fotoğraf kullanılması isteniyor.

Başvuruların geçerli olması için «Отправить заявление на бесплатное обучение по квоте» ya da «Apply for free education with scholarship» ifadelerinin yazılı olduğu yeşil sekmeye tıklanması şart.

Ayrıntılı bilgi ve sorular için telefon numarası ve e-posta adresi ise şöyle:

 +90 312 442 02 18 [email protected]


GÜNDEM OTUZBEŞ İHA ABONESİDİR