POLATLI'YI GEÇEBİLEN MÜFETTİŞ, SEFERİHİSAR BELEDİYESİNİ ENİNE BOYUNA DENETLEYEBİLECEK Mİ?

POLATLI'YI GEÇEBİLEN MÜFETTİŞ, SEFERİHİSAR BELEDİYESİNİ ENİNE BOYUNA DENETLEYEBİLECEK Mİ?
26 Ağustos 2019 - 23:57 - Güncelleme: 27 Ağustos 2019 - 01:07Şimdi İBB Başkanı olan Tunç Soyer, İzmir Sanayi Odası'ndaki toplantıda 10 yıllık Seferihisar Belediye Başkanlığı dönemimi "Lay Lay Lom" şeklinde özetlemişti... Başkan Soyer'in bu "Lay Lay Lom" Seferihisar Belediye Başkanlığı tespit özeti A Haber tarafından ekranlara taşınmış, yalanlanmamıştı...

Soyer'in 10 yıllık Seferihisar Başkanlığı döneminde kaç defa müfettiş ya da müfettişlerin geldiğini bilemiyoruz ama, Belediye içinde yaygın konuşulanın "Müfettişler, Polatlı'yı geçip Seferehisar'a gelemez" olduğunu, Seferihisar halkı kadar İzmir'de de bilmeyen kalmamıştır herhalde!

Bir insan 10 yıllık Belediye Başkanlığı dönemine 178 yurtdışı seyahati sığdırabiliyorsa ve bu durum hiç bir şekilde bir müfettişin dahi gözüne çarpmamışsa, şimdi yeni gelen müfettiş/müfettişlerin yapacağı denetime de nasıl sağlıklı bakılabilinir?

Seferihisar'daki "Naylon fatura fabrikasının" kim olduğunu müfettiş ortaya çıkarabilir mi? Bu naylon fatura fabrikası Seferihisar Belediyesine de sözde mal satmış mıdır? Bu naylon fatura fabrikasının belediye içinde çözüm ortağı var mıdır? Naylon fatura fabrikası, bu işi ne zamandır yürütmektedir? 

Sadece naylon fatura fabrikasından yola çıkarak müfettişin yüzlerce soruya yanıt bulması gerektiğini düşünmekteyiz!

Öte yandan, müfettiş Jeotermal A.Ş.'yi de denetleyecek mi? 

Jeotermal şirketi kimlere hizmet etmek için kurulmuştur? Jeotermal şirketi, ana sözleşmesinin dışında faaliyetlerde bulunmuş mudur? Özellikle, Jeotermal şirketinin ana sözleşmesinde "Kooperatiflere para akatarılır" maddesi yer alıyor mudur? Belediye şirketlerinin 3. tüzel kişilere, kuruluşlara (Kooperatiflere) milyonlarca lira para aktarmaları, yasa ve yönetmeliklere uygun mudur? Aktarılan bu paraları devletin hangi birimi denetliyor? Müfettiş, Jeotermal şirketini enine boyuna denetlemeyecekse, yönetim kurulu başkanı Ali Taşkın neden istifa etmiştir? Ali Taşkın'ın, Doğanbey ve Hıdırlık kooperatiflerine aktarılan 2.5 milyon liranın arifesinde istifa edip gitmesi tesadüf müdür? Ali Taşkın'ın yerine apar topar Jeotermal şirketinin başına getirilen belediyenin muhasebesinde çalışan Gökhan Pehlivan'ın bu durumu yasa ve yönetmeliklere uygun mudur? Gökhan Pehlivan, Jeotermal şirketinden kaç para maaş/huzur hakkı almaktadır? Jeotermal şirketinin kooperatiflere para aktarmasının dışında bugüne kadar ne gibi faaliyetleri olmuştur? Jeotermal şirketine, CHP Seferihisar gençlik kolları başkanı olan Akın Emre İldeniz, ne kadarlık mal satmıştır? Akın Emre İldeniz'in, İldeniz Ticaret adlı firması Jeotermal şirketine ve Seferihisar Belediyesine kurulduğu günden bugüne ne kadarlık (D22 İhale uslulü) mal satmıştır? Sattığı bu mallar nedir ve nerelerde kullanılmıştır? İldeniz Ticaret'in sattığı mallara ilişkin kesilen faturalarda şaibeli mallar var mıdır? Kesilen faturaların tamamı gerçeği yansıtmakta mıdır? 

Belediye muhasebecisi olan aynı zamanda Jeotermal şirketi yönetim kurulu başkanı olan Gökhan Pehlivan, aynı zamanda teyzesinin oğlu olan CHP gençlik kolları başkanı Akın Emre İldeniz'in firması İldeniz Ticaretten alış-veriş yapmış mıdır? 

Gökhan Pehlivan, belediye ve şirket alış-verişlerinde sürekli teyzesinin oğlu İldeniz'i mi tercih etmiştir? 

Düne kadar bisiklete binen, vergi dairesinden emekli olan ve Seferihisarlıların "Recep Amca" dedikleri Gökhan Pehlivan'ın babası Recep Pehlivan'ın "Volvo" binek arabaya terfi ettiği doğru mudur? Babasına bu lüks binek otomobili Gökhan Pehlivan'ın aldığı iddiası doğru mudur? 

Açıkçası, Anadolu insanının "Dini burnuna çalışmayacaksa gitsin evine" anektottunda olduğu gibi; Müfettiş Bey "Lay Lay Lom" takılmak için gelmişse Seferihisar'a... Hiç kusura bakmasınlar... Akkum'a buyursunlar nasıl olsa bir şezlong ve şemsiye bulur...

Not: Müfettişin denetlemesi gereken yerleri bugüne kadar gelen ihbarları özetleyip yazmaya devam edeceğiz...