Otoyollu tarla sahipleri

Otoyollu tarla sahipleri

Otoyollu tarla sahipleri
05 Temmuz 2019 - 10:24

Kemalpaşa’da mahkeme, otoyol geçen arazilerinin kamulaştırma bedeli ödenmeyen köylülerle ilgili ilginç bir karar aldı. Arazileri kendilerine geri verilen köylüler büyük şaşkınlık yaşarken, “Biz bu yolu ne yapacağız” diyor

İzmir'in Kemalpaşa ilçesinde mahkemenin üzerinde otoyol bulunan arazilerini kendilerine geri verdiği köylüler büyük şaşkınlık yaşıyor.
Mağdur olduklarını belirten arazi sahipleri kayıplarının telafi edilmesini bekliyor.
İzmir-İstanbul Otoyolunun, Kemalpaşa ilçesi bölümündeki arazilerin sahibi olan köylüler, kamulaştırma bedellerini düşük bulunca Karayolları Genel Müdürlüğü ile uzlaşamadı. Bunun üzerine Karayolları tarafından, kamulaştırma bedellerinin tespit ve tescili için dava açıldı. Ancak tespit edilen kamulaştırma bedellerini, ödenek gelmediği için ödemeyen Karayolları, birkaç kez erteleme talep etti. Bunun üzerine hakim, arazilerin sahibi olan köylüler adına tesciline karar verdi. Vatandaşlar ise daha önce tarım yaptıkları şimdi ise otoyol olan arazilerini ne yapacaklarını kara kara düşünmeye başladı.

TALEBİ REDDETTİ

Yenmiş Mahallesi'nde tarım arazileri bulunan köylüler Kemalpaşa Asliye Hukuk Mahkemesi'nde davalar açtı. Bu davalarda yerel mahkemenin belirlediği kamulaştırma bedellerini düşük bulan köylüler Yargıtay'a temyiz başvurusunda bulundu. Yargıtay'ın kararları bozup, bedellerin arttırılması gerektiğini belirtmesi üzerine, davalara yerel mahkemede devam edildi. Mahkeme tarafından bu kez, arazilerin yeri ve büyüklüğüne göre, hak sahiplerine farklı tutarlarda, daha yüksek bedeller ödenmesine karar verildi.
Ancak Karayolları Genel Müdürlüğü, ödenek yokluğunu gerekçe göstererek, ödeme yapmak için mahkemeden birkaç kez süre istedi. Hakim kamulaştırma bedellerinin uzun süredir ödenmemesi nedeniyle Karayollarının süre talebini kabul etmeyerek, temyiz yolu açık almak üzere, arazilerin sahipleri adına tesciline karar verdi. Kamulaştırma sırasında yapılan ödemelerin de arazi sahipleri tarafından, yasal faiziyle Karayolları'na geri ödenmesine hükmetti.

BURADA NE YAPACAĞIZ

Davası sonuçlanan hak sahiplerinden Fulya Ayşen Güleç, "1 milyon 500 bin lira daha alacağımız var. Zararlarımızın karşılanmasını istiyoruz. Biz bu otoyol üzerinde ne yapacağız? Biz bu asfalt üzerinde buğday, kiraz tarımı mı yapacağız. Mağdur edildik. Kararı ve tapu tescil işlemlerini bekleyeceğiz" diye konuştu.

TRAFİĞE KAPATABİLİRİZ

Davası sonuçlananlardan Ahmet Çakmak da, "Üzerinde kiraz ve zeytin yetiştirdiğim 15,5 dönüm arazimi aldılar. Ben burayı 40 yıl Avrupa'da çalışarak satın aldım. Kurumdan 2 milyon lira alacaklıyım" dedi. Çiftçilerden Halil Savran ise "Gerekçeli karar gelsin, gerekirse yolu kapatabiliriz" diyerek tepki gösterdi.

Yeni Asır