METRO REZALETİ! METRO BORÇLANMASI ÜZERİNDEN KÜLTÜRPARK'I SATMANIN ZEMİNİ Mİ HAZIRLANIYOR?

METRO REZALETİ! METRO BORÇLANMASI ÜZERİNDEN KÜLTÜRPARK'I SATMANIN ZEMİNİ Mİ HAZIRLANIYOR?

METRO REZALETİ! METRO BORÇLANMASI ÜZERİNDEN KÜLTÜRPARK'I SATMANIN ZEMİNİ Mİ HAZIRLANIYOR?
25 Haziran 2019 - 16:53İzmirde Çevirme Radar adlı facebook grubunda ve https://www.dokuzeylul.com/yerel/karabaglar-a-mujde-izmir-e-bir-metro-hatti-daha-geliyor-h152944.html?fbclid=IwAR3J2jnpuUJoc832Z4yqjGk5YjUeK7fE80utfyGI05YiNWtY6nxNxjtzP0M yeralan habere göre; Büyükşehir Belediyesi Atatürk Stadı ve Havaalanı arasında yeni bir metro hattı planlıyormuş…

Bu plan bir şehir plancısına mı yoksa Büyükşehir Belediyesi şirketlerinden birinin Ortakokul mezunu Genel Müdürüne mi ait orasını bilemedik!

Zira planlanan metronun hattını kime gösterdiysek ağzından dökülen kelime aynıydı: "El insaf!"

Bu hatta İzban gibi Büyükşehirin bir övünç meselesi işletme var iken ve yapılması gereken sadece bu izban duraklarından doğu-batı yönün'de havaray-tramvay veya metro hatlarıyla örneğin İzban Esbaş durağı ile Ege Serbest Bölge üzerinden Yeni Fuar alanını, İzban Semt Garajı durağı ile Eskiizmir üzerinden Uzundere'yi, Konak metro durağından yeni bir hatla Bayramyeri-Yağhaneler üstünden Bozyakayı kucaklaştırmak varken bunların onlarca katı maliyetle böyle bir projeyi planlamanın sebebi acaba ne olabilir?

Yoksa niyet İstanbul'dan arayan bir okurumuzun söylediği gibi birtakım özel çevrelere kıyak yapmak mı?

O okurumuzun elektronik ortamda gönderdiklerini aynen aktarıyoruz: "Ne denli gereksiz olduğu daha projeye ilk bakışta anlaşılan bu hesapsız kitapsız işin amacının sermaye çevrelerinin ağzını sulandıran Karabağlar'daki Kentsel Dönüşüm alanlarında yükselecek projelerin optimum karlılıkla pazarlanmasına hizmet etmek olduğunu anlamamak mümkün değil! Hatta bakan herkes bunu görür. İzmir Büyükşehir Belediyesinin özel sermaye gruplarına karşı beslediği yakın ilgiyi ve bu gruplara yapılan kıyakları bilenler bu durumu da takdir edeceklerdir. Tramvayın adeta bir AVM için yapıldığını, son durağının Üçkuyular'daki alışveriş merkezinin neredeyse içine kadar girdiğini İzmirli görmüyor mu? Umarım asıl niyet bu tarz kıyakçı projelere fazla dalmak suretiyle Belediyeyi borca sokup en nihayetinde Kültürpark’ı satmak falan değildir.’"

Bugünkü ekonomik krizde bu projenin takdirini siz değerli İzmirlilere bırakıyoruz…