İZMİR BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİNDE NELER OLUYOR?


Yerel seçimler 31 Mart 2019 tarihinde yapıldı. Büyükşehir Belediyesinde kadro değişikliklerini bir türlü göremiyoruz. Kamuoyu bir yana belediye çalışanları da ne olacağı konusunda tam bir şaşkınlık içerisindeler.

Başkan Tunç Soyer bu kadro değişikliklerini ne zaman tamamlayacak? Özellikle belediye personeli verimli çalışmanın kaygılarını taşıyor. İşten çıkarılacak kişilerin listelerinin varlığından tutun da bir sürü dedikodu ortalıkta uçuşuyor. Bu tip kaygı ve endişelerin ortadan kalkması için üst düzeyden başlayarak alt birimlere doğru kadro değişikliklerin liyakat esaslı yapılması bir zorunluk olmuştur.

Çok değerli nitelikli, kişilik, bilgi, birikim sahibi demokrat, aydın liyakat sahibi arkadaşlarımız görev verilmesi durumunda; İzmir’e çok verimli katkılar koyacaklarından eminim. En azından sevgili başkanımız sayın Tunç Soyer çalışmalarında daha rahat edecektir.

Büyükşehir ve şirketlerde bu kadro değişiklikleri liyakat esaslı hayata bir an evvel geçirilmelidir. Kişiye göre koltuk değil, işin yapısına göre atamalar olmalıdır. İz-beton ve İz-elman Genel Müdür atamaları kamuoyunda tartışmalara neden olduğunun altını çizmek isterim.

İz-su da şu an itibarı ile özellikle iki atamadan bahsetmek istiyorum. Genel Müdür ve bazı Genel Müdür yardımcılarının öncelikle geçmiş izinlerini kullanıp sonrasında görev değişimine gidileceğini gördük. Özellikle iki Genel Müdür yardımcılığına şimdilik vekaleten atanan İz-su nun içinde yetişmiş bilgi ve birikim sahibi Filiz Yıldız ve Onur Demirci çok doğru bir atama olduğunun da altını çizmek isterim. Kamuoyunda çok ciddi olumlu eleştiriler almışlardır. Bu tür liyakatın öne çıktığı atamalara şapka çıkarırız. Tüm atamaların bu çerçevede olasını temenni ederiz.

Bir gazeteci arkadaşımızın suç duyurusu ile başlayan Büyükşehir ölçeğinde Sayıştay soruşturmaları da İz-beton üzerinden ciddi sıkıntılar yaratacağa benzer! İki gündür Yeni Asır gazetesindeki haberlerde nitelikli dolandırıcılık kokularının yayılmasına neden oluyor! Bu tip haberler duyarlı yurtsever İzmirliler üzerinde ciddi endişeler oluşmasına neden oluyor.

Sonuç olarak; yerel seçimler geride kalmıştır. Dört ay gibi bir zaman geçmiştir. İzmirli hizmete susamıştır. Liyakat sahibi demokrat, aydın, partili, arkadaşlarımız görev beklemektedirler. Ellerini İzmir ve İzmirliler adına taşın altına koymaya hazırlar. Aynı zamanda kamuoyunda da ciddi anlamda karşıtlığı bulunmaktadırlar.

Bu isimleri atl alta yazmaya kalksam sayfa yetmez! Mesela Kerim Özer! İlçe Başkanlığı yapmış. Başkan yardımcılığı, fen işleri müdürlüğü, sevilen sayılan bir şahsiyet! Başta İzmir’e ve Başkanımız Tunç Soyer’e olumlu katkılar koyacağından eminim. Tüm bu bilgi ve birikimine rağmen Konak Belediyesi kadrosunda kızakta! Anlamakta zorlanıyoruz!

Eski İzmir Büyükşehir Genel Sekreteri, İzmir aşığı ve sevdalısı, sivil toplum örgütleri tarafından sevilen, Belediye personelinin sevgi ve saygısını kazanmış Ersu Hızır hala neden göreve başlamadı acaba? Büyükşehir Belediye Başkan aday adaylı sürecinde İzmir ile ilgili içi dopdolu projelerini izleme ve yaşama olanağı bulmuştuk. Tunç Başkanımız bu verimliliği neden göremiyor diye düşünmekteyiz!

Kısacası, İzmir ve İzmirliler doğru liyakat sahibi bir kadro beklentisi içerisindeler. Bu yapılanmanın ardından hizmetler zincirini yaşamak istiyorlar. Bizden duyurulur, duymak isteyenlere! Kalın sağlıcakla.