CHP İZMİR'DE KİMLERİN ÜZERİNİ ÇİZDİ? GENEL MERKEZİN TAVRI NE OLACAK?


Öncelikle herkesin şunu bilmesinde fayda görüyorum... Kemal Bey (CHP Genel Başkanı) eskisi gibi bildiğiniz Kemal Bey değil!

Kemal Bey, yerel seçimlerde ya CHP'yi düzlüğe çıkaracak ya da batıracak!

Başkaca bir şansı yok!

Görünen köy kılavuz istemiyor... Bu güne kadar omuz omuza yürüdüğü arkadaşlarıyla CHP'nin geldiği nokta ortada...

Kemal Bey, anlamıştır ve görmüştür artık bu güne kadar yanında taşıdığı modellerle CHP'nin hangi noktalara taşındığını...

Yerel seçimler CHP için ne kadar önem taşıyorsa, bir fazlasıyla da AKP için önem taşıyor...

Dengeleri alt-üst edecek olan partinin de adı: MHP

AKP ve MHP kağıt üzerinde olmasa da; yerel seçimlerde “ittifak” değil “dirsek temasına” geçse bile CHP'nin işinin çok zor olacağını, hatta İzmir'in bile sallantıya gideceğini söyleyebilirsiniz...

Ortalık böylesine toz/duman iken ve de elde avuçta en önemli şehir İzmir kalmışken, sözde partiyi düşünecek olanların koltuk sevdası ve de kibirli kibirli duruşlarıyla “Büyükşehire adayım” olmasa “Orta büyüklükte bir ilçe olabilir” edalarıyla ortalıkta dolaşmalarına da akıl sır erecek gibi değil!

Sanki İzmir bu muhteremlerin elinde bu hale düşürülmemiş!

Buradan ilçe belediye başkanlarına soruyorum; hangi biriniz bir vizyon proje gerçekleştirebildiniz?

Gerçekleştiridiğiniz ve de filanca belediye benim projemi alıp uyguladı diyebileceğiniz bir vizyon projeniz varsa, buyurunuz söyleyiniz ve öğrenmiş olup yazalım!

Kusura bakmayınız ama; Aziz Bey'de oranızı, buranızı toplamamış olsa, hangi birinizin kapısının önünden geçilebilinir?

Yazarımız Abit Dursun bile “Yerel seçimlerde durumu stabilize etmenin tek bir yolu var. Mümkün olduğu kadar hırsız olmayan adayları göstermek. Mümkün olduğu kadar diyorum çünkü bu yapısıyla illaki hırsızlar bir şekilde sızıp kendilerini listelere koyduracaklar! Bir de yine mümkün olduğu kadar ''mevcut başarısızları'' yeniden aday göstermemek!” Bunları yazabilecek duruma gelebilmişse, lütfen hırsız adayları göstermeyiniz diye yazabiliyorsa; İzmir için durum havimden öteye tehlike çanlarının çaldığını görmemek için de sanırım aptal ötesi olmalıyız!

İzmir'in pür meali bu durumdayken; Kemal Bey'in en ufak bir hata yapmak gibi de lüksü olamaz! Bu yüzden geçmişteki hatalardan ders çıkararak, birilerinin de İzmir'de cirit atmalarına, ördek avlamalarına göz yummamak gibi tarihsel bir duruş sergilemelidir...

Gelelim üzeri çizilenlere...

Hangisi sağlam kaldı? diye sorarsanız, belki 1-2 üzeri çizilmemiş kalmış olabilir derim!

Seferihisarlı muhaliflerin yüreğine su serpmiş gibi olamyalım ama; saygıdeğer Başkan Tunç Soyer'in, gün itibariyle ne Büyükşehir'de ne de Seferihisar için adaylığı söz konusu bile değil!

Karabağlar mı dediniz?

Tunç Başkan'ın Büyükşehir olmazsa Seferihisar'dan irice diye düşündüğü Karabağlar'sa, unutun gitsin!

Sosyal medyada yazılanlara göre; Seferihisar'ın 96. Kurtuluş Günü Kutlamaları çerçevesinde yaptığı konuşmada “Seferihisar'ın emlak değerini 10 kat arttırdık” diye haykırıyor... Davetliler arasından sanatçı Ruktay Aziz dayanamıyor ve yanıt veriyor: “Bu senin hatan Başkan!”

“Rantçılık” CHP'nin Tüzüğünde yazıyor mu arkadaşlar? Ya da ben mi göremedim? 10 Yıllık Seferihisar Belediye Başkanı kalkıyor Emlakçılar Odası Başkanı gibi konuşuyor: “Emlak değerlerini 10 kat arttırdık!”

Peki; Seferihisar'ın emlak değeri 10 kat arttığına göre; Belediyenin arazileri neden kalepir fiyatlardan satılıyor?

Hazır emlaktan konu açılmışken; saygıdeğer Tunç Başkan'ın arsa, arazi kısacası mal mülk satmanın dışında başarılı olduğu hangi konular var?

Yahu 166 Ton mazot toprağa akıyor, koca Seferihisar Belediyesi'nde çalışan 800 kişiden bir Allahın kulu göremiyor! 16 Tanker beyler dile kolay... Toparağa akıyor... Bırakın 166 tonu, köylünün 6 ton mazotu toprağa aksa, sondaj vurdurup, yeryüzüne çıkardıktan sonra mini rafine kurar, o mazotu tekrar traktörünün deposuna koyar! Ne işse mazot akıyor toprağa gidiyor ama kameralar saniye saniye toprağa akan mazotu kaydetmiyor! Neyse konu Ağır Ceza'da... Adalet yerini bulur inşallah...

Seferihisar Belediye Başkanı Tunç Soyer neden çizildiğini ve çizilmesinin önünün nasıl açıldığını, kaç klasörün Ankara'ya ulaştığını başka bir yazımızda netleşen gelişmlerle yazarız...

Komşu ilçe Güzelbahçe Belediye Başkanı Mustafa İnce Bey'in de üzeri çizilik! Tıpkı, komşusu Abdül Batur Bey gibi!

Mustafa Bey hafta içinde medyaya buyurmuş: “Partimden bir dönem daha görev bekliyorum!”

Devamında da sıralamış:

Doğalgaz dediniz, getirdik!

Otobanı ücretsiz yapın dediniz, yaptık!

Kültür merkezi dediniz, yaptık!

Açıkçası, bizim oralarda bu türden laflara “Bakkal almaz” derler...

Doğalgazın Güzelbahçe'ye gelmesi sadece sermayenin rantabıl görmesiyle ilintili bir durum!

Mustafa Bey, doğalgaz konusunda şöyle bir açıklama yapmış olsaydı eyvallah derdik!

“Sevgili Güzelbahçeliler doğalgazı getirmek için öylesine riske girdik ki; şeytanın bile aklına gelmiyecek yerleri imara açıp, kafamıza göre kat çıkmalarını sağladık. Ekibimdeki arkadaşlarımıza, gerçi şimdi bizi öksüz bırakıp MV olup Ankara'ya giden Ednan Arslan kardeşime emeklerinden dolayı teşekkürlerimi bir borç bilirim. Biz her yeri imara açtık, dere tepe her yer ev oldu, baktılar gördüler bu kadar ev var doğalgazcılarda dayanamayıp boruyu Güzelbahçe'ye kadar döşediler.”

Mustafa Bey, biz bilmiyor olabiliriz... Sizin Belediye Başkanlığı göreviniz dışında, Kara Yolları Genel Müdürlüğü ya da Ulaştırma Bakanlığı gibi bir göreviniz mi var?

Mustafa Bey, medyaya konuşurken ayık mıydınız yoksa kıyak mıydınız?

Otobanın Güzelbahçe Belediyesi ya da Başkanıyla uzaktan yakından nasıl bir alakası olabilir?

Siz ancak ve ancak Güzelbahçelilerin otobanın İzmir-Güzelbahçe arasının ücretsiz olmasını istedikleri talebini kalkar Ulaştırma Bakanına iletebilirisniz!

O da tutar Kara Yolları Genel Müdürüne talimat verir gereken yapılır! (Böyle de oldu.)

Peki, madem kara yolları, otoban konularında uzmansınız ve her bir şeyi çözebiliyorsunuz... Haydi buyur Ortaca-Fethiye arasında DELİ DUMRUL 900 metrelik Göcek tünelinin bedava olmasını sağlayınız! Haydi buyurunuz... Uzmanlığınızı gösteriniz... Madem Güzelbahçe-İzmir arası otobanı ücretsiz yaptınız, gel buyur 900 metrelik bu çocuk oyuncağı tüneli de ücretsiz yapınız da bir görelim!   

Mutafa Başkan Bey'e bizde bir şeyler diyelim mi?

Güzelbahçeliler istedi diye mi Güneş'te Batı'dan batıyor? Sizin sayenizde mi?

Güzelbahçeliler Güneş'in doğuşunu Batı'dan isteseler Mustafa Başkan, Batı'dan Güneş doğar mı sayenizde?

Yağmuru bile siz mi yağdırıyorsunuz Güzelbahçe'de Mustafa Başkan? Dilekçe versek, istediğimiz gün yağmur yağdırabilir misiniz Mustafa Başkan?

Mustafa Başkan, gelecek Mart ayında Güzelbahçe'ye kırağı yağacakmış! Güzelbahçeliler kırağı yağmasını istemiyorlarmış... Bu duruma yardımcı olabilir misiniz? (Dilekçe verelim mi diye soruyorlar!)

Bakar mısınız nelerle uğraşıyoruz!

Adam Güzelbahçe'yi öyle bir güzel yönetti ki vatandaş geldi sevgisini kapısının önünde dizlerine kapanarak gösterdi! Bakmayınız siz Mustafa Başkan'ın bu olaydan sonra hastaneye kaldırılmış olmasına... Konu nasıl olsa tatlıya bağlanacağından olacak, hastaneye ziyaretine gidenler de gittiğiyle kaldı o kadar!

Komşu Abdül Bey'e gelince... Bence Büyükşehir'e yakışacak tek aday o! Otobandan Narlıdere'ye bir bakınız, ne demek istediğimi anlarsınız! Mustafa Bey Güzelbahçe'yi, Abdül Bey'de Narlıdere'yi bir güzel betona boyadılar! İmar usulsüzlüklerinden sanırım iki cilt kitap olur... Merak buyurmasınlar; Abdül Bey'in pek güzel dosyaları da Genel Merkez'den istenildi ve teslim edildi! Ha bu saatten sonra üstü çizili Abdül Bey canlanır mı orasını bilmem ama, vay cansuyu dökenin haline derim!

Abdül Bey, 29 Ekim'deki Meydan açılışı için sayın Kılıçdaroğlu'nu davet etmiş! Geleceği henüz net değil! Açılışa gelmeyeceği yönünde bilgiler var! Gerekçe olarak kaynağım Abdül Bey'in hakkında açılmış onca davayı işaret etti! Bende “Sayın Kılıçdaroğlu'nun açılışa gelmemesi isabet olur. Çünkü, AKP'ye koz vermiş olur” dedim! Neden mi? (İzmir medyası Kemal Bey İzmir'i terk etmeden Abdül Bey'in Büyükşehir adaylığını açıklarlar! Tetikte bekliyorlar zaten.) Eylül ve Ekim ayları CHP'li Belediye Başkanları açısından çok şeye gebe! Her an her şey olabilir!

Piyango İzmir'de kimin başında patlar orasını bilemiyorum ama, net olan 22 ilçe belediye başkanından 1-2 sinin üzerinin şimdilik çizik olmadığıdır!

Bu arada; Locaya sesleniyorum... Deniz Yücel'i Buca'ya monte etmeye çalışıyorsunuz ama, CHP tabanı burnundan soluyor, o locanıza getirtmeyiniz insanları... Düşün izmir'in yakasından... Yeter artık..!

Her şeyin bir tadı tuzu var!

Peki; Soyer'in üzeri çizili olmasaydı, İlçe Başkanı Yetişkin yeni bir aday bulma arayışı içine girer miydi?

Kaldı ki; PM'de alınan bir kararla mevcut ilçe belediye başkanlarının Büyükşehir adayı olmalarının da önü kapatılmışken...

Daha fazlası gelecek yazıda...