İstanbul seçimlerinin ardından zamlar sıraya girdi; Motorin, kuru çay, şimdi de şeker

İstanbul seçimlerinin ardından zamlar sıraya girdi; Motorin, kuru çay, şimdi de şeker

İstanbul seçimlerinin ardından zamlar sıraya girdi; Motorin, kuru çay, şimdi de şeker
25 Haziran 2019 - 16:22

Yüksek Seçim Kurulu'nun kararıyla 23 Haziran'da tekrarlanan İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanlığı seçiminin ardından zamlar arka arkaya gelmeye başladı. Seçimin hemen ertesi günü (24 Haziran) motorinin litre fiyatına 23 kuruş zam yapıldı. Bugün de Çay İşletmeleri Genel Müdürlüğü (ÇAYKUR), işçi ve işletme maliyetlerindeki artışı gerekçe göstererek kuru çaya yüzde 15 zam yaptı. Hemen ardından bir açıklama da Türkiye Şeker Fabrikaları AŞ.'den geldi. Şeker fiyatı da bugünden geçerli olmak üzere yüzde 16 zamlandı.

Motorine 23 kuruş zam

Dün yapılan motorin açıklamada, "Zam, pompa fiyatlarına bu gece yarısından itibaren 22 kuruş olarak yansıyacak, kalan 1 kuruşluk artış ise vergiden karşılanacak" dendi. 

Kuru çaya yüzde 15 zam

Bugün de Çay İşletmeleri Genel Müdürlüğü (ÇAYKUR) kuru çaya yüzde 15 zam yaptı. Ardından Türkiye Şeker Fabrikaları AŞ tarafından yapılan açıklamada ise şeker fiyatının bugünden geçerli olmak üzere yüzde 16 zamlandığı duyuruldu.

ÇAYKUR, artan yaş çay ürün, işçi ve işletme maliyetlerini göz önünde bulundurarak kuru çaya zam yapma kararı aldı. Zam bugünden itibaren geçerli olacak.

Doğu Karadeniz Bölgesi’nde bir süredir çay sektörü temsilcileri fiyat maliyet artışları nedeniyle kuru çaya zam talebinde bulunuyordu.

Şekere yüzde 16 zam

Türkiye Şeker Fabrikaları AŞ tarafından yapılan açıklamada şeker fiyatının bugünden geçerli olmak üzere yüzde 16 artırıldığı duyuruldu. Buna göre, kristal şekerin fabrika çıkışı satışı kilogram başına KDV hariç 3,57 liraya yükseldi.

Türk Şeker'in resmi internet sayfasından yapılan açıklamada, "50 Kg’lık polipropilen torbalarda ambalajlı kristal şekerin fabrika çıkışı satış fiyatı, 25.06.2019 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere % 16 artırılarak (KDV hariç) 3,57 TL/Kg olarak yeniden tespit edilmiştir. Kamuoyunun bilgilerine saygıyla sunulur" denildi.

Bloomberg HT'ye bağlanan Şeker İş Sendikası Genel Başkanı İsa Gök, "Şeker fiyatı 15-16 aydır zam almadı, yüzde 16 zam normal ve gerekli" ifadelerini kullandı.