KUŞADASI BELEDİYESİ’NDE “ÖRGÜT” MODELİ..


KUŞADASI BELEDİYESİ’NDE “ÖRGÜT” MODELİ..


YALÇIN YILDIRIM

FETÖ ile bağlantılı bir isim olduğu parti tabanında bilinen Ömer Günel’in Kuşadası Belediyesi’ndeki örgütlü yapılanması hem CHP’deki kredisini tüketiyor hem de kamuoyunda “bir çıkar grubu oluşturduğu” şeklinde yorumlanıyor. Bu modelin hizmet yerine yandaşlara menfaat ve çıkar sağlamak düzenine dönüştüğü iddia edilirken Ömer Günel, Özgür Batçıoğlu, Etem Kerim, Levent Köylü’nün isimleri örgütün kare ası olarak değerlendiriliyor.
 
Sevgili okurlar,
Aydın Şafak’ta daha önce kaleme aldığımız “Kuşadası Belediyesi’nde girift ilişkiler…” başlığını taşıyan haber (http://www.aydinsafak.com/kusadasi-belediyesi-nde-girift-iliskiler-h3836.htm) ve bu gün yayınladığımız  “Günel, CHP tabanında tepki çekiyor” (http://www.aydinsafak.com/gunel-chp-tabaninda-tepki-cekiyor-h3913.htm) başlıklı yazıların ardından Kuşadası’nda haber sitemize ve şahsıma yönelik karalama kampanyaları başlatıldığının duyumlarını alıyorum.
Haber ve yazı içeriklerinin doğruluğuna bakılmıyor “Kimdir bu Yalçın Yıldırım, bu haberleri kimler yazdırıyor?” şeklinde ifadelerle iddialar çürütülmeye çalışılıyor.
Konuya girmeden önce Yalçın Yıldırım kimdir? Kısa bir açıklama yapayım da bilmeyenler öğrensin.
Yalçın Yıldırım kalıcı olarak mesleğe ilk adımımı Rahmetli Adnan Düvenci’nin kurduğu Demokrat İzmir Gazetesi’nde 1974 yılında adım atmıştır. Meslekte ilk tanıdığı ustalar Allah rahmet eylesin Başyazar Sadullah Danış, Genel Yayın Yönetmeni Çetin Gürel, Yazı İşleri Müdürü Akın Simav, İstihbarat Şefi Akın Kıvanç tabiî ki Gazetenin patronu Ayten Düvenci ve oğlu Adnan Düvenci oldu.. Daha sonra da Haber Masasında çalışan Yaşar Eyice ile tanıştım..
Mesleğin ilk öğüdünü nurlar içinde yatsın Başyazar Sadullah Danış’tan aldım…
Bana şöyle demişti:
“Oğlum mesleğini yaparken asla kişiliğinden taviz verme, kalemini satma, toplum için çalış. Herkesin duymak, görmek istediklerini değil görünmeyenleri gör.. Gazeteci iğne ile kuyu kazar gibidir. Sabır işidir. Sabretmeyi öğren. Sakın hata yapıp karşındaki kişiyi kendin gibi görme. Dik dur.. Yaptığın haberler, yazdığın yazılar birçok insanı rahatsız ediyorsa eğer bil ki sen doğru yoldasın.”
Yalçın Yıldırım, 47 yıllık bu süreçte, mesleğini icra ederken ustaların verdiği öğütleri kendine rehber edinmiş bir kişiliktir. Belgesiz haber yapmaz, doğru bildiklerini yazmaktan çekinmez. Tabi ki bu dik duruş ve doğruları yazmak arı kovanına çomak sokmak gibidir, yürek ister, cesaret ister. Bu nedenledir ki meslek yaşantım boyunca adliye koridorları bana yol olmuştur.
Meslekteki başarım aynı gazetenin (1976-1985) yılları arasında Ankara Temsilciliği ile devam etti. Daha sonraki yıllar Aydın’a dönüş yaparak yerel gazeteciliğe başladım.
1 Ocak 1988 yılında Aydın’nın ilk ve tek ofset gazetesi olan Şafak Gazetesi’nin kuruluşunu gerçekleştirdim. 1989 yılından itibaren de Aydın Merkez olmak üzere Nazilli, Çine, Söke, Kuşadası, Didim İlçelerinde bürolarını oluşturdum.
Gazetenin Kuşadası Temsilciliği 1990 yılında kuruldu. Temsilcilik görevini de Nuran Şefkatlioğlu Adalıoğlu İşhanı’ndaki kurduğumuz bürodan 10 yıl kadar yürüttü. Şimdi makamlarda oturan kişiler ve hakkımda ileri geri konuşan müptezeller Kuşadası’nda yokken Yalçın Yıldırım Aydın ili genelinde renkli ofset gazete ile meslekte damgasını vuruyordu.
Daha detayları çok ancak şimdilik bu kadarı ile yetinelim ve asıl konumuza dönelim.
* * *
Belli ki Kuşadası Belediyesi hakkında yazdığımız haber ve yazılar birçok kişiyi rahatsız ediyor. Demek ki doğru yoldayız. Kuşadası’nda arı kovanına soktuğumuz çomak birçok eşek arısını rahatsız etmiş olmalı ki her biri vızıldamaya başladı.
* * *
Hatırlarsanız bu günkü haberimizde Milletvekili Bülent Tezcan’ın desteği ile CHP Kuşadası Belediye Başkanlığına aday yapılan ve “FETÖ projesi” olduğu konuşulan Kuşadası Belediye Başkanı Ömer Günel’in, önce kendisini Türkiye’nin en başarılı belediye başkanları arasında seçtirdiğinden ardından da Kılıçdaroğlu’nu Ankara’da ziyaret ederek yaptırdığı haberlerle parti tabanında artan tepkileri kırma eğilimine girdiğinden söz etmiştik.
Kuşadası Belediyesi’nin Avrasya Kamuoyu Araştırma Merkezi (AKAM) tarafından Türkiye’nin ilk dört belediyesi arasında gösterilerek Ömer Günel’in de en başarılı belediye başkanları arasında nasıl yer aldığını irdeleyince şöyle bir tablo ile karşılaşıyoruz.
İddialara göre; anketi organize eden kişinin Kuşadası Güvercin Masa Projesi’nin uygulayıcısı Başkan Ömer Günel’in kankalarından biri olan Gönen Orhan’ın olduğu konuşuluyor. Anket Firmasının Sahibi Kemal Özkiraz da Gönen Orhan’ın kankası ve birlikte iş yaptığı isim. Kuşadası Belediyesi ile çalışan Gönen Orhan aynı zamanda Antalya Muratpaşa Belediyesi ile de çalışıyor. Yapılan ankette de Muratpaşa Belediyesi birinci, Kuşadası Belediyesi de dördüncü çıkıyor. Bu uyduruk anket için kaç para ödendi bilmiyoruz ancak Ömer Günel nasıl başarılı belediye başkanı seçiliyor, bağlantı nasıl kuruluyor, okuyucuların yorumuna bırakıyoruz..
* * *
Yapılan anket çalışmasının altında CHP tabanından gelen tepkilerin kırılması yatıyor.
CHP tabanında ve kamuoyunda Ömer Günel’e karşı tepkiler neden giderek artıyor biraz bu konuya değinelim.
Ömer Günel’in FETÖ ile bağlantılı bir isim olduğu parti tabanında biliniyor. Ömer Günel Başkan seçildikten sonra yönetim kadrosunu kökten değiştiriyor, adeta belediye yönetiminde örgütlü bir kadro oluşturuyor.
İlk olarak isimleri FETÖ ile anılan Kuşadası Eski Emniyet Müdürü Özgür Batçıoğlu’nu Belediye Başkan Yardımcısı, İlçe Jandarma Komutanı Garnizon Komutanı Yarbay Etem Kerim’i de “koordinosyon” diye bir şey uydurarak Başkan Yardımcısı yapan Ömer Günel, yedek subay asker iken komutanlığını yapan kişi olan Cevat Gögez’i Özel Kalem Müdürlüğüne getirmesi büyük tepki çekiyor.
Seçim döneminde yanından ayırmadığı Astsubaylıktan FETÖ iddiasıyla atılan kişi olan Nuri Can’ı Zabıta Müdürü ve eşini de Özel Sekreteri yapan Ömer Günel, Bozdoğan Eski Belediye Başkanı Tümer Apaydın’a da danışmanlık görevi vermesi tepkilerin dozunu daha da arttırıyor. Bir de seçim öncesi sosyal medyada mastürbasyon görüntüleri ortaya çıkan Oğuzhan Turan var.
Belli üç beş müteahhidin adamı olarak bilinen Kuşadası Belediyesi İmar Müdürlüğü’ne ise şaibeleri ile anılan Ahmet Taşkan’ı görevlendiren Ömer Günel (Bu isme seçim tüm CHP tabanı Esat Altıngün dönemi şaibeleri nedeniyle karşı çıkmıştı) ölümüne kankası Levent Köylü’yü Danışman, kardeşini de belediye şirketine genel müdür yapıyor.
Ahmet Taşkan, Esat Altıngün döneminin İmar Müdürü idi. Özer Kayalı tarafından şaibeli olduğu gerekçesi ile Davutlar Belde Belediye Binasına sürülen Taşkan’ın yerine İmar Müdürlüğü’ne Serdar Kılıç getirilmişti.
Ömer Günel Başkanlık koltuğuna oturunca seçim döneminde kendisine yüklü maddi destek sağladığı konuşulan müteahhitlerin isteği üzerine şaibeli bir isim olan Ahmet Taşkan’ın yeniden İmar Müdürü yapılması üç dönem CHP’de üç farklı tercihin ortaya çıkmasına neden olurken başta CHP tabanı olmak üzere birçok orta ölçekli müteahhit firmanın tepkisini çekiyor.
Son dönemde özellikle Davutlar Bölgesi başta olmak üzere Doğu kökenli müteahhit firmalar seçimde Ömer Günel’e destek olmalarına rağmen işlerini gördüremedikleri şikâyetleri hızla artarken Fen İşleri Müdürlüğü’ne FETÖ soruşturması geçirdiği bilinen, yapı malzemeleri satışı da yapan büyük bir inşaat gurubunun tavsiyesi ile Fatma Çanakçı’nın getirilmesi Kuşadası Belediyesi’nde bardağı taşıran son damla oluyor.
Şu an Kuşadası’ndaki tüm özel projeleri yakın dostu Levent Köylü ile yöneten Ömer Günel’in proje işlerini yandaş taşeronlara verebilmek için bir de vakıf kurup her işi birlikte yapmaları CHP tabanını oldukça rahatsız ediyor.
Öte yandan Emekli Banka Müdürü Tekin Ak’ın ARYA Genel Müdürlüğü’nden alınması ve Bülent Tezcan’ın Damadı Avukat Umut Yaşar’a da Kuşadası dahil bölgedeki CHP’li belediyelerin avukatlık görevi verilmesi manidar bulunuyor.
* * *
Ömer Günel’in belediyedeki örgütlü yapılanması hem CHP’deki kredisini tüketiyor hem de kamuoyunda “bir çıkar grubu oluşturduğu” şeklinde yorumlanıyor. Bu modelin hizmet yerine yandaşlara menfaat ve çıkar sağlamak düzenine dönüştüğü iddia edilirken Ömer Günel, Özgür Batçıoğlu, Etem Kerim, Levent Köylü’nün isimleri örgütün kare ası olarak değerlendiriliyor.
Bu arada belediye başkanına çok yakın olan diğer bürokratlar ile belediye meclis üyeleri örgüte dahil edilerek belediye yönetiminde tam bir hakimiyet sağlanmış oluyor.
İMARDA VURGUN SÜRECİ
Bunların dışında, başlangıç aşamasında olan sürecin “imarda vurgun” süreci olduğu kaydediliyor. Bu süreç iki gruba ayrılıyor. Birincisi (şu an uygulamada) mevcut imar planlarında yapılacak çıkar sağlayıcı tadilatların onaylanması, ikincisi ise büyük imar alanlarının projelendirilmesidir.
İmara açılması mümkün olan ve açıldığında büyük rant sağlayacak araziler üzerinde uygulanacak imar düzenlemeleri şimdiden iştahları kabartıyor. Ancak çok büyük rant sağlayacak bu projelere Aydın Büyük Şehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu geçit vermiyor.
Saygılarımla..

Aydın Şafak