İZSU MÜTEAHHİTLERİ BATMANIN EŞİĞİNDE Mİ?


İZSU MÜTEAHHİTLERİ BATMANIN EŞİĞİNDE Mİ?Gün içinde İzmir Su ve Kanalizasyon İdaresi (İZSU) Genel Müdürlüğüne Raif Canberk getirildi... 3 Ay sonra 65 yaşını dolduracak olan Canberk'in emekliye ayrılması bekleniyor... 3-4 ay sonra Canberk'in yerine Tuncelili bir Genel Müdürün getirileceği kulislerde konuşuluyor...

Canberk'e yeni görevinde başarılar diliyor öte yandan İZSU müteahhitlerin alacaklarını zamanınında tahsil edemediklerinden dolayı batmanın eşiğine geldiğine dikkat çekmek istiyoruz!

Gündem Otuzbeş'in İZSU müteahhitleri üzerinden yaptığı araştırma ve soruşturmaya göre; pek çok İZSU'ya iş yapan müteahhit batma naktasına gelmiş ve dayanmış durumda!

İhalelerle aldıkları işleri topal-aksak yürütmeye çalışan müteahhitlerin yanında; deyim yerindeyse aralarında aldıkları işlere "stop" çeken müteahhitlerde bulunuyor!

Müteahhitlerin yaptıkları işlere yönelik İZSU'ya teslim ettikleri "hakediş"lerin 100 milyon lirayı aştığı kaydediliyor!

İçeride hakedişi bulunan ve isminin açıklanmasını istemeyen bir İZSU müteahhiti Gündem Otuzbeş'e şöyle konuştu: "Aldığımız işleri durdurma ve şirket olarak batma noktasına gelmiş durumdayız. Hakedişlerimizi minimum 3 aylık bir zaman sonrasında tahsil edebiliyoruz. Aziz Bey'in döneminde maksimum 15-20 günde hakedişlerimizi alabiliyorduk. Fakat, bugün İZSU'ya (İçeriye) verdiğimiz hakedişler, en az 1 aylık imza turundan sonra muhasebeye gelebiliyor! Muhasebeye gelen hakedişlerimizi faturalandırdığımızda ödeme için minimum 2 ay beklemeniz gerekiyor. Aylık hakedişleriniz üst üste bindiğinde, ödemeleri ortalama 4 aylık bir süre zarfında alabiliyorsunuz. Açıkçası, işlerin hızını düşürmeniz bu koşullarda sizin için çözüm bile olmuyor. Şantiyeler durma noktasında. Bizim gibi pek çok İZSU müteahhiti de batma noktasına gelmiş durumda. Bir şekilde İZSU müteahhitleri maalesef Çav Bella şarkısıyla zıplayamıyor! Aziz Bey'in belediyecilik anlayışını inanın mum ışığında arar durumdayız!"