CHP'de kadın kapışması


CHP'de kadın kapışması

CHP’de il ve ilçe yönetimlerinde yaşanan krizlere kadınlar da eklendi. İzmir Karşıyaka’da ilçe yönetiminden 6 üyenin görevi bırakmasının ardından şimdi de kadın kollarında istifa depremi yaşandı. İlçe Kadın Kolları Başkanının düşmesine neden krizin faturası ise Belediye Başkanı Cemil Tugay’a çıktı

CHP'de Karşıyaka İlçe Yönetimi'nde 6 üyenin istifasının ardından şimdi de İlçe Kadın Kolları'nda istifa depremi yaşandı. 6 ismin istifasının ardından Buket Fatoş Erol'un İlçe Kadın Kolları başkanlığı düştü. Bunun üzerine parti karıştı. Sert bir açıklama yapan CHP Karşıyaka İlçe Başkanı Uğur Yıldırım, "İstifa edenleri ve ettirenleri ne CHP affedecektir, ne de halk affedecektir. Örgütü, Kamu gücünü kullanarak dizayn etmeye çalışanlar hiç bir zaman uzun vadede iflah olmamışlardır" dedi.

YILDIRIM'DAN TUGAY'A TEPKİ

Yıldırım'ın bu sözlerle arasının açık olduğu Karşıyaka Belediyesi'nin CHP'li Başkanı Cemil Tugay'ı kast ettiği öne sürüldü. Tugay ise, "Benim ilgim yok. Mağduriyet hikayesi yaratılmaya çalışılıyor" dedi. Öte yandan İzmir Milletvekili Tacettin Bayır'ın parti eğitmeni eşi Tülay Bayır da, İl Kadın Kolları Başkanı Nurşen Balcı'yı istifaya davet etti. Bu arada Karşıyaka'da Buket Fatoş Erol'un yerine Nesrin İnetaş atandı.

SESSİZ KALMAYACAĞIZ

İstifalara en sert tepkiyi CHP Karşıyaka İlçe Başkanı Uğur Yıldırım gösterdi. Yıldırım, "Kadın Kolları seçimi yapılıp örgütün iradesiyle yeni bir Kadın Kolları Başkanı seçilinceye kadar Buket Fatoş Erol Karşıyaka örgütünün ve benim Kadın Kolları Başkanımdır. Ayrıca kendisi artık benim danışmanımdır. Sessiz kalmayacağız. Kadın Kolları Genel Başkanına vekillerimize ve Parti Eğitmenlerimize çağrımdır: Bu hukuksuzluğa müsaade etmeyin" dedi. Yıldırım'ın, sosyal medyada yazdığı "Örgütü; Kamu gücünü kullanarak dizayn etmeye çalışanlar hiç bir zaman uzun vadede iflah olmamışlardır ve olamayacaklardır" sözleriyle Karşıyaka Belediye Başkan Tugay'ı kast ettiği öne sürüldü. Yıldırım, "Geçtiğimiz Haziran'da beni düşürmek için operasyonlar yapanlar aynısını kadın kollarında yaptılar. Bu operasyonla verilmek istenen mesaj banadır" diye konuştu.

'MAĞDURİYET HİKAYESİ YARATMAYA ÇALIŞIYORLAR'

İstifalar üzerine eleştiri oklarının çevrildiği Karşıyaka Belediye Başkanı Cemil Tugay da, "Örgütün iç huzursuzluğu var. Buradan bir mağduriyet hikayesi yaratılmaya çalışılıyor" dedi. Bazı şeylerin örgüt iradesiyle yapıldığının kabul edilmesi gerektiğini vurgulayan Tugay, "Ama bunun yerine birilerinin süreci yönettiği kolaylığına kaçanlar var. Geçmiş dönemde belediye, örgüt işlerine karışmış olabilir. Oradan gelen bir alışkanlık söz konusu olabilir. Ancak benim böyle bir çabam yok! Örgütün özgür iradesine saygı göstereceğim. 'Kamu gücü kullanıyorlar' iddiası çok üzücü. Reddediyor ve kınıyorum" ifadelerini kullandı.

VEKİL EŞİNDEN İSTİFA ÇAĞRISI

CHP İzmir Milletvekili Tacettin Bayır'ın parti eğitmeni eşi Tülay Bayır ise, İl Kadın Kolları Başkanı Nurşen Balcı'yı istifaya davet etti. Bayır, "Heyecanını kaybetmiş bir il kadın kolu başkanının, İzmir'e 3 dönemdir kazandırdıkları ortadadır. 30 ilçede 3 kadın belediye başkanı ve belediye meclis üyeliklerinde yüzde 4 civarındaki kadın temsili Nurşen Balcı'nın başarısının göstergesidir! İzmir gibi Türkiye'ye örnek olmuş bir kentin kadın temsilinde bu kadar eksik olması affedilemez, onurlu bir davranışla kenara çekilmenizi bekliyoruz" dedi. Bu çağrı üzerine Balcı, "İstifa etmeyeceğim. Ben yalnızca tüzüğü uyguladım" dedi.

DÜŞEN BAŞKAN İL BAŞKANI'NI SUÇLADI

Başkanlığı düşen Buket Fatoş Erol, istifa eden yöneticileri ve CHP İzmir İl Kadın Kolları Başkanı Nurşen Balcı'yı hedef alarak sert açıklamalarda bulundu. Erol, "İlçemizle uğraştılar. Çok üzgünüm bunların olmaması gerekirdi. En başarılı ilçe kadın kolları ekibini düşürerek iktidarı yakalamamız mümkün değil. Bunu kimlerin yaptığı zaten açık seçik ortada.." dedi.

Erol'un açıklamaları üzerine Balcı da, "Ben 4 yıl boyunca kimseyi görevden almadım. İstifaları yönetimden geçirmeden önce Buket Fatoş Başkanı iki kez aradım. Kendisi telefonlarıma cevap vermedi. Bu aşamaya nasıl gelindiğini kendisinin sorgulaması lazım" diye konuştu.

MERT ALPDÜNDAR-Yeni Asır