Mavi bayrak ayıbı


Mavi bayrak ayıbı

İzmir’deki mavi bayraklı plaj sayısı bu yıl 3 fire verdi. Seferihisar’ın Akarca Koyu, İZSU’nun kurbanı oldu. Menderes ve Foça’daki plajlara ise başvuru yapılmayınca mavi bayraklar azaldı

Merkezi, Danimarka'nın Kopenhag kentinde bulunan Uluslararası Çevre Eğitim Vakfı'nca oluşturulan mavi bayrak jürisi, 2019 yılı mavi bayrak ödüllerini geçtiğimiz günlerde açıkladı. Türkiye'den 463 plaj, 22 marina ve 15 yatın mavi bayrak almaya hak kazandığı listede İzmir, Antalya ve Muğla'dan sonra Türkiye'de en çok mavi bayrak almaya hak kazanan 3. kent oldu. İzmir'de 2018'de 52 olan mavi bayrak sayısı uluslararası jüri tarafından bu yıl 49 olarak açıklandı. İhmaller zinciri, her yıl artış gösteren mavi bayraklı plaj sayısının bu yıl tam tersine il sınırları içerisinde düşmesine neden oldu. Seferihisar'ın dünyaca ünlü Akarca Koyu'nda yıllarca dalgalanan mavi bayrak, İZSU'ya ait arıtma tesisinden denize verilen evsel atık kaynaklı kirlilikten ötürü iptal edildi. Foça'da Yeni Foça Öğretmenevi, Menderes Özdere'de ise Aria Claros Plajı, Türkiye Çevre Vakfı tarafından açıklanan sürede başvuru yapmayınca mavi bayraktan oldu. Uluslararası jüri, 3 plajı değerlendirme dışı bırakarak listeden çıkardı. Mavi Bayrak Türkiye, Kuzey Ege İlleri Koordinatörü Doğan Karataş, yaşananları 'üzüntü verici' olarak değerlendirdi. İzmir'deki mavi bayrak sayısının bu güne kadar hep artış gösterdiğine dikkat çeken Karataş, "İzmir ili genelindeki mavi bayrak sayısı, tarihinde ilk kez bir önceki yıla oranla bu yıl düşüş gösterdi. 2018'de 52 olan mavi bayraklı plaj sayısı maalesef 2019 yılında 3 iptalle İzmir'de 49 olarak açıklandı. Seferihisar Akarca Koyundaki mavi bayrak kirlilikten ötürü, Yeni Foça ve Menderes'tekiler ise işletmelerin öngörülen sürede başvuruda bulunmaması sonucu iptal edildi" dedi.

KAPIDAKİ TEHLİKE

Seferihisar Akarca koyundaki durumun diğerlerinden farklı olduğuna dikkat çeken Karataş, "Akarca Koyu'ndaki bayrak iptali geçtiğimiz yıl yapılan deniz suyu analizlerinde koli basili miktarının kabul edilebilir değerlerin çok çok üstünde çıkması sonucu oldu. Uluslararası kuralın getirdiği zorunluluk gereği de bayrak alındı. Bu sene Akarca'da deniz suyundan alınan numune sonuçları mükemmel dahi çıksa bayrağı geri alamaz. Geçen seneki sonuçlar bunu engeller. Ama şunu da unutmamak gerek. Mavi bayrağın dalgalanmayacak olması demek deniz kirli anlamına gelmez. Orası TÜRÇEV'in radarında olacak. Belirli periyodlarla deniz suyundan numune alacağız. Sonuçlar bu yıl da kötü çıkarsa Akarca Koyu'na mavi bayrak kapısı tamamen kapanabilir" diye konuştu.

BAŞVURMADILAR

Menderes ve Yeni Foça'daki bayrak iptallerinin ise TÜRÇEV'le ilgili bir durum olmadığını belirten Karataş, şöyle devam etti: "Mavi bayrak bir sonraki yıla aktarılırken kimi zaman kirlilikten kimi zamanda yeni başvuru gelmemesi nedeniyle iptal edilir. Menderes ve Yeni Foça'da da iptaller cezai bir durumdan değil karşı tarafın başvuru yapmamasından kaynaklandı. Burada mavi bayrak başvurusunda bulunan tesis kadar belediyenin de sorumluluğu var. Yerel yönetim mavi bayrak başvurusu yapan tesis için uygunluk belgesi vermesi gerekir. Eğer bu belge yoksa o tesis istediği kadar mükemmel olsun mavi bayrak başvurusu kabul edilmez."

ÇEŞME LİDER KONUMDA

İzmir'de 2018'de 52 olan mavi bayraklı plaj sayısı bu yıl 49'a düştü. Çeşme'de 12, Menderes'te 9, Seferihisar'da 8, Dikili, Foça ve Selçuk'ta 5'er, Karaburun'da 3 ve Urla ile Aliağa'da 1'er plajda mavi bayrak dalgalanacak.

Egeli Sabah