SEFERİHİSAR: SOYER & NİŞANCI "HİLTON İTTİFAKI" TAM GAZ DEVAM EDİYOR!


SEFERİHİSAR: SOYER & NİŞANCI "HİLTON İTTİFAKI" TAM GAZ DEVAM EDİYOR!

 ERTAN YILDIZ

Öncelikle; İzmir'in Seferihisar ilçesinde aylar öncesinde kurulan CHP & AKP "ittifakı", katlanarak, kesintisiz sürüyor!

Günümüz siyasetçilerine örnek olacak ittifakın temelleri, İzmir Hilton Oteli'nde CHP'li Seferihisar Belediye Başkanı Tunç Soyer ile Seferihisar e. Belediye Başkanı, mevcut AKP Seferihisar İlçe Başkanı Hamit Nişancı'nın görüşmesinde atılmış, taraflar toplantıyı iyi günde, kötü günde birbirlerine "dokunmamak" ve "destek" olacaklarının sözleriyle noktalamışlardı!

Bu adı konulmamış kutsal ittifakın en son eylemi, hafta ortasında Seferihisar'da yaşandı...

Bilindiği şekliyle; Seferihisar Belediyesi 26 Aralık 2017'de aldığı kararla, Cami-i Kebir, Turabiye ve Çolak İbrahim Mahallerini imara kapatmıştı...

Gerekçe; bu mahallelerdeki Kentsel Dönüşümü Seferihisar Belediyesinin üstlenecek oluşu! 26 Aralık öncesine baktığımızda; bu 3 mahalleye yerel müteahhitler girmiş, ev sahipleriyle anlaşmalar yapmış, ruhsat alıp inşaatlara başlayacak konumdaydılar... Anadolu insanının "Her koyun kendi bacağınından asılır" deyişiyle; 3 mahallede yaşayan 500'e yakın konut sahibi; başlarının çaresine bakacak durumdaydılar!  

Ne olduysa; Seferihisar Belediyesi bu Kentsel Dönüşüm işine el atıyor! Bu üç mahallede çok katlı, lüks, akıllı ve siteler şeklinde konut üretmek adına, müteahhit ve ev sahiplerinin arasına giriyor! 

Bir önceki yazımda; Seferihisar gündeminde konuşulan çekinceleri gündeme getirmiştim... 

Teknik anlamda; Seferihisar Belediyesinin bu 3 mahallede vatandaşlara ait arsaları birleştirip, ada bazında büyük parseller elde etmek için minimum 3, maksimum 5 yıl çalışması gerektiği belirtiliyor! Bunları biz kafamızdan uydurmuyoruz; bu işlerin Seferihisar'daki uzmanları söylüyor ve ekliyor: "Boyacı küpü değil, sok çıkar adalar, parseller oluşsun! 500 Arsayı birleştireceksin, öyle iki günde olacak iş değil bunlar! Kazma vurana kadar üzerinden en az 4-5 yıl geçer!"

Ha... Başkan Tunç Soyer, öngörülü davranıp, 2. defa seçildiğinin ilk günlerinde bu işe soyunmuş olsaydı; bugün ya o binaların dış boyaları yapılıyor ya da hak sahiplerine anahtarlarını teslim ediyor olurdu! Kaldı ki; Kentsel Dönüşüm bu ülkenin 10 yıldır gündeminde olan bir konu ve 2014 seçimlerinde de aday konuşmalarının "özne"sini oluşturuyordu! 2014 Yerel seçimlerinde; her partinin adayı eline mikrofonu kaptığı gibi; Kentsel Dönüşüm'den giriyor, barınma sorunlarına ilişkin 40 bin çeşit örnek vererek çıkıyordu!

Tunç Başkan'ın bu akıllı, lüks, çok katlı, güvenlikli siteler üretmek düşüncesine katılmamak elde değil... Fakat, Tunç Başkan bu hamlesiyle, olası "3. defa adaylıkta cepte zaten" deyip, bu 3 mahalleden çıkaracaklarını 2019'a seçim yatırımı olarak düşünüyorsa; erken seçimin kapıya dayandığını; Kasım 2018'de seçimlerin büyük olasılıkla olabileceğini hatırlatırız! 

Gelelim son gelişmelere...

Geçtiğimiz hafta; Tunç Başkan, aralarında Meclis Üyelerinin de bulunduğu bir grupla 3 mahallede yapmak istediklerine ilişkin Büyükşehir'de destek arayışında bulunmuştu... Büyükşehir temaslarından olumlu bir sonuç elde edemeyen Tunç Başkan, bu defa rotasını AKP'ye çevirdiğinin bilgisini verdi Seferihisar kaynakları!..

Aralarına kara kedi girmesin de...

AK Parti Seferihisar İlçe Başkanı Hamit Nişancı ile CHP'li Belediye Başkanı Tunç Soyer'in aylar öncesinde Hilton Otel'de buluşmuşlar, seçimlere kadar bir birlerine dokunmamak, destek olmak adına "ittifak" görüşmesi yaptıklarını Gündem Otuzbeş'te haberleştirmiştik... Bu ittifak görüşmesine, her iki tarafta "yok böyle bir şey" diyemedi!  

AKP'li Nişancı, 2009 yerel seçimleri öncesi, dönemim CHP Genel Başkanı Deniz Baykal'ın, dönemin CHP İzmir İl Başkanı Kemal Karataş aracılığıyla çıkardığı (CHP'ye gel) davetiyesini kabul etmiş olsaydı, belki bugün Tunç Soyer diye bir Belediye Başkanı ne bizim ne de Seferihisar'ın gündeminde olacaktı!

Karataş, dönemin Seferihisar Belediye Başkanı Hamit Nişancı ile bu konuyu görüşmek üzere iki defa Seferihisar'a gelmiş; makamındaki ikinci görüşmede Nişancı, "İlçe Yönetimini de ben oluşturacağım" dedikten sonra; Kemal Karataş, bu önersini de kabul eder ve "kim" diye sorunca, ipler orada kopar!

Neden mi?

Nişancı, ilçe başkanı olarak "odacısını" gösterir!

Karataş'ta o dakika Nişancı'nın makamını terk eder! (Tunç Soyer'in de nasıl aday olduğuna ilişkin detayları bizim yazmamıza sanırım fırsat vermeden Kemal Karataş'ta Yenigün TV'de açıklar diye düşünüyorum.)

3 Mahallede yapmayı düşündüğü imar değişikliği için Büyükşehir'den destek alamayan Tunç Başkan, bu defa rotasını yerel siyasi dinamiklere çevirir! Bu bağlamda; hafta içi Çarşamba günü, Ak Parti, MHP, İyi Parti ilçe başkanlarıyla bir araya gelir...

Gündem; 3 Mahalle ve imar!

İktidar partisi ilçe başkanı Hamit Nişancı'nın, 3 mahaledeki imar konusu hakkında Tunç Başkan'a, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ekseninde destek olacağının sözünü verdiği belirtildi! 

Tunç Başkan, 3 mahallede yapmayı planladıklarına bu defa Ankara üzerinden destek alıp, çözmeye yönelir! MHP ve İyi Parti İlçe Başkanlarının "konu misafiri" olduğu toplantı mutlu bir şekilde sonlanır!

Bakalım bu gelişmelere yerel müteahhitler neler diyecek?

Şimdi; bu gelişmeler ışığında "ittifak" arayışlarını sürdüren CHP üst yönetimi, neden Seferihisar örneğinden yola çıkarak, Tunç Başkan'ın bilgisinden, deneyimlerinden faydalanmanın yollarını arayamaz? 

Öte yandan, bu 3 mahalle konusunu Aziz Başkan biliyor mu, bilmiyor mu?

Sahi, ilçe belediyeleri ne yaparsa yapsınlar, nereye gideceklerse gitsinler, Bütünşehir Yasasına göre; "HANCI" olan Büyükşehir değil mi?