‘CHP diktatör dolu’

“Kendi içimizde diktatörler olmuş” diyen CHP’li Tacettin Bayır, “Adalet arayanların adil davranışını partide göremiyoruz” dedi


‘CHP diktatör dolu’

Güzelbahçe’de CHP delege seçimlerinde muhalif adayı destekleyen kadın çalışanın Kültür ve Sosyal İşler’den umumi tuvalet temizliğine verilmesi her kesimden büyük tepki çekti. “Kendi içimizde diktatörler olmuş” diyen CHP’li Tacettin Bayır, “Adalet arayanların adil davranışını partide göremiyoruz” dedi

İzmir'in Güzelbahçe ilçesinde CHP'li Belediye Başkanı Mustafa İnce'nin ilçe delege seçimlerinde kendisinin işaret ettiği mevcut ilçe başkanını desteklemeyen kadın çalışanını Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü'nden alıp umumi tuvalet temizlemekle görevlendirmesi büyük yankı buldu.
Yeni Asır'ın "100 numara rezalet" başlığıyla manşetine taşıdığı olayın ardından gözler Güzelbahçe'ye çevrildi. CHP'de belediye başkanlarının kendilerine yakın ilçe başkanı istediklerini ifade eden CHP İzmir Milletvekili Tacettin Bayır, "Örgütün kirasını ödüyor, elektriğini, suyunu ödüyor, kendine tabi bir ilçe başkanı yaratmış oluyor. Bunun en güzel somut örneğini Güzelbahçe'de yaşadık" dedi. Konunun Genel Başkan Kılıçdaroğlu'nun önüne geleceğini ifade eden Bayır, "1 Ekim'de Meclis'in açılmasının ardından bu arkadaşları Ankara'da Genel Başkan'a götüreceğim.
İlk grup toplantısında kongre yüzünden mağduriyet yaşayan tüm arkadaşları Genel Başkan'la buluşturacağım. Muhtemelen aynı şey, aynı mağduriyet durumu Çiğli'de de olacak" diye konuştu.

"TALİMAT VERİLMİŞTİ"

Başkan Mustafa İnce'nin bu davranışıyla diğer belediye çalışanlarına da gözdağı verdiğini ifade eden Bayır, "Delege seçimlerini kazanmasına rağmen bunu yapıyor. Bu mobbingdir. Bu iş büyüyecek. DİSK de gidip Genel Başkan Kılıçdaroğlu'yla konuşacak. Bir de Genel Başkan bu konuda çok katı, ilçe belediye başkanlarına talimat vermişti. 'Örgütün işlerine karışmayın, delege seçimlerine müdahil olmayın' demişti. Ama dinleyen kim? Kendi içimizde diktatörler olmuş, haberimiz yok" dedi.

2012'de yapılan İl Kongresi'ni hatırlatan Bayır, "Ben 17 ay boyunca il başkanlığı yaptım, İl Başkanı olarak Büyükşehir Belediyesi'ne bir tane adam aldıramadım. Ama Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, benim en son adaylığımda Ali Engin'e rakip olarak çıktığımda 176 tane adamı (il delegesinin ya kendisi, ya anası, ya babası ya da yakını) işbaşı yaptırıp Ali Engin'e seçim kazandırdı. Kimse de 'Sen niye böyle yaptın, işiyle, aşıyla insanları tehdit ederek oy verdiriyorsun' demedi. Şimdi ilçe belediye başkanları da ağabeylerini taklit ediyorlar" diye konuştu.

Kılıçdaroğlu'nun sözde adalet yürüyüşüne de atıfta bulunan Bayır, "O adalet isteyen adamın uygulamak istediğini partinin içerisinde göremiyoruz. Alttaki insanlar kendi kişisel çıkarları için bu kurallara uymuyorlar. Bir başka acı tarafı da bu konuda benden başka konuşan bir tane milletvekili yok.
Belediye başkanı hesapları içinde olup da bu haksızlığa göz yuman arkadaşlarımın olması içimi acıtıyor" açıklamasını yaptı.

"YANLIŞTAN DÖNSÜN"

Belediye Başkanı İnce'nin bir an önce yaptığı yanlıştan dönmesi gerektiğini, aksi takdirde partinin üst kurullarının devreye gireceğini ifade eden Tacettin Bayır, "Torbalı Belediye eski Başkanı İsmail Uygur örneği asla unutulmamalı. O iki işçiyi hemen aldığı karardan vazgeçip aynı yere ya da benzer bir göreve atamasını bekliyorum. Bunun takipçisi olacağım. 5 yaşında çocuğu olan bir bayana yapılacak bir hareket değil. CHP kimsenin babasının çiftliği değil" ifadelerini kullandı.

İNCE: ARTIK TREN RAYDAN ÇIKTI

Kadın çalışanının tuvalet temizliği görevine verilmesinin kongre ile alakası olmadığını iddia eden Güzelbahçe Belediye Başkanı Mustafa İnce, "Tren raydan çıktı. Limanda bulunan belediyemize ait tuvaleti işleten özel şahıslar burayı boşalttı. Onlar gidince biz de görevlendirme yaptık. Burada boşluk vardı. Belediye tuvaletini kapatamazdım" dedi.

İnce, "Bu hanımefendi Yelki'de halk ile iç içe bir görevde çalışıyor. Kendisi mahalle delege seçimlerinde mesaisini bırakarak bu işler için çalıştı. İşe gelmeyip üyeleri gezdiği zamanlar oldu. Şimdi süreci başka bir noktaya getiriyorlar. Tuvaletin bayanlar kısmında çalışacaktı" diye konuştu. İlçe Başkanlığı'na aday olan belediye personeli Vural Gezer'in eşinin kendi ailelerinden olduğunu da belirten İnce, "Vural Gezer bizim eniştemizdir. Bu arkadaş belediyede fen işleri amiriydi. Şimdi asıl işi olan bordür döşeme işini yapacak. Ayrıca Vural Gezer'in eşi de belediyemizin personeli. Ne yazık ki bizim ailemizde hem enişteliği hem de belediyede amirlik görevini kaldıramadı. Görevlerini siyasete alet edenler, çalışması gerekirken başka iş yapanlarla ilgili gereken yapılacaktır" ifadelerini kullandı.

'MÜCADELEYE DEVAM'

Sürgün edilen Vural Gezer, "Bu adalet herkese her yerde lazım. Biz inandığımız gerçek değerler için bu işe soyunduk. Eğer beni işten kovarsa gururla seve seve ayrılırım. Bundan kimsenin şüphesi olmasın. Ama Partimizin çizgisi ve partililerimizin çizgisi nettir. Mücadele etmeye ne olursa olsun devam edeceğim" dedi. Mine Bilir Şahin ise, "Halen raporluyum" dedi.

'KADINLAR NEREDESİNİZ?'

Güzelbahçe'de Başkan İnce ile İlçe Başkanı Çam'ın karşısında yer alan ve listeler çıkartan CHP İzmir Milletvekili Tacettin Bayır'ın eşi Parti Okulu Koordinatörü Tülay Bayır da, kadınlara çağrıda bulundu.
İlçe belediyesinin meclisinde görev yapan kadın meclis üyeleri Belgin İpekoğlu ve Zeynep Ferda Demirbaş'ın duruma sessiz kalmasına tepki gösteren Bayır, iki kadın üyenin bu konuda açıklama yapmalarını istedi.

FATİH ŞENDİL/Yeni Asır