'Her şeyi sattı gözünü Birlik binamıza dikti’

Seferihisar Mandalina Üreticileri Birliği Başkanı Cumhur Eriş, Seferihisar Belediye Başkanı Tunç Soyer'in, kiracı oldukları belediyeye ait mandalina işleme merkezini satmak için kendilerini istifaya çağırdığını iddia etti.


'Her şeyi sattı gözünü Birlik binamıza dikti’

Seferihisar Mandalina Üreticileri Birliği Başkanı Cumhur Eriş, "Belediyenin tüm varlıklarını satan Başkan Tunç Soyer, şimdi de belediyenin kiracısı olduğumuz Birlik binasına gözünü dikti. İki yıl daha sözleşmemiz olmasına rağmen bizi istifaya zorluyor. Buradaki çalışmalarımızı kendisine mal etmediğimiz için, istediklerini yapacak bir yönetim kurarak başına eşini getirmeyi amaçlıyor" dedi

Seferihisar Mandalina Üreticileri Birliği Başkanı Cumhur Eriş, Seferihisar Belediye Başkanı Tunç Soyer'in, kiracı oldukları belediyeye ait mandalina işleme merkezini satmak için kendilerini istifaya çağırdığını iddia etti. Belediyenin tüm varlıklarını sattığını, artık elinde bir tek mandalina birliğinin binasının kaldığını belirten Cumhur Eriş, "Daha 2 yıllık sözleşmemiz var. Bizi istifaya zorlayarak buraya el koymak istiyor. Ancak biz 85 üyemizle 5 yıldır burada önemli bir katma değer yarattık, üreticimizin ürününü değerlendirdik. Ancak Başkan Tunç Soyer burayı da özel sektöre satarak rant elde etmeye çalışıyor" iddiasında bulundu.

Son bir kaç aydır Seferihisar Belediye Başkanı Tunç Soyer'in, Birlik yönetimi üzerinde sürekli baskı oluşturduğunu belirten Seferihisar Mandalina Üreticileri Birliği Başkanı Cumhur Eriş, "Biz Birlik olarak Seferihisar Belediyesi'nin binasını mandalina işleme merkezi olarak kullanan bir kiracıyız.
Ancak bizle bu konuda belediyenin bir anlaşması var ve bu anlaşmanın 2 yıl daha süresi bulunuyor. Ama yine de satabilir. Bunu daha rahat yapmak için bizim istifa edip çekilmemizi istiyor. Ayrıca kurutulmuş mandalina organizasyonu var. Bizde bu yıl az ürün olduğu ve kendilerine veremediğimiz için, daha fazla ürün alabilmek adına bizim istifa etmemizi istiyor" dedi.

5 YILLIK EMEĞİMİZ VAR

Birliğin 2 yıl sonra genel kurula gideceğini dile getiren Eriş, "Bize bir şey yapamaz. Seferihisar'daki her şeyi sattığı gibi üreticimiz için çalışan ve 85 üyesi bulunan bu birliğin kendisine ait olan işleme merkezini de satmak istiyor. Çükü biz işi kuralına göre oynadık. O kendisinin parlatılmasını istedi. Bu 5 yıl içerisinde ne yazık iki bu olmadı. Şimdi ya satacak ya da kendi isteklerini yerine getirebilecek bir yönetim oluşturmak isteyecek.
Ayrıca önümüzdeki seçimlerde kendisini parlatacak bir şey de yok. Yatırım yapacak parası da yok. Bu yüzden kiracısı olduğumuz belediyenin bu tesislerine gözünü dikti" diye konuştu.

EŞİNİ BAŞA GETİRMEK İSTİYOR

Öte yandan Başkan Tunç Soyer'in, Birliğin başına eşi Neptün Soyer'i geçirmek istediğini de sözlerine ekleyen Eriş, "Bizim burada 5 yıllık emeğimiz var. İşleme merkezini oluşturduk. Soğuk hava depomuzu kurduk. Kuru mandalina projemizi gerçekleştirip ihracat aşamasına geldik. Hizmet verdiğimiz bahçe sayısı 150'ye ulaştı. Ancak Başkan Tunç Soyer bu başarıyı kendisine mal ettiremediğimiz için bizi istemiyor ve Köy Koop'un başında bulunan eşi Neptün Hanım'ı Birliğin başına geçirmek istiyor. Burada 5 yıllık emeğimize yapılan saldırı bizi çok üzüyor. Başkanımıza bu güne kadar saygıda kusur etmedik ancak bu saatten sonra Birlik'ten içeri giremez" dedi.

Yeni Asır