Foça'da kayınbirader kayırmacılığı

Foça'da kayınbirader kayırmacılığı

Foça'da kayınbirader kayırmacılığı
08 Ağustos 2019 - 10:43

Foça Belediye Başkanı Fatih Gürbüz, kayınbiraderini belediyenin Bağ- Kent şirketine müdür yaptı. İddialar üzerine kayınbiraderini işe aldığını doğrulayan Gürbüz, müdürlük iddiasının ise gerçek olmadığını söyledi

CHP'Lİ BELEDİYELERDE EŞ, DOST, AKRABA SKANDALLARI (4)/ NİDA ALADAĞ-Yeni Asır

İzmir'de CHP'li Foça Belediye Başkanı Fatih Gürbüz, kayınbiraderi Kadir Çetindağ'ı belediye sosyal tesislerinin bağlı olduğu Bağ-kent şirketine müdür olarak atadığı iddiası ile gündeme geldi. CHP'li Gürbüz, Yeni Asır'a yaptığı açıklamada, kayınbiraderini belediye şirketinde işe aldığını doğruladı ancak Çetindağ'ın müdürlük değil, imza yetkisi olmayan bir çalışan olarak görev yaptığını savundu. CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu'nun "Babamın oğlu olsa işe almayın" talimatına rağmen CHP'li belediyelerdeki eş, dost ve akraba kayırmacılığının ardı arkası kesilmiyor. Geçtiğimiz günlerde CHP'li belediyelerde yapılan bazı akraba atamalar tepkileri de beraberinde getirirken, akrabalarını belediyelerde istihdam eden CHP'li başkanlar kervanına her geçen gün bir yenisi daha ekleniyor. İşte o belediye başkanlarından biri de CHP'li Foça Belediye Başkanı Fatih Gürbüz. Başkan Gürbüz, eşinin abisi Kadir Çetindağ'ı belediye sosyal tesislerinin bağlı olduğu Bağ-Kent şirketine müdür yaptığı iddiası ile gündeme geldi. Yeni Asır'a konuşan CHP'li Gürbüz, eşinin ağabeyini belediyede işe aldığını doğruladı ancak müdür olmadığını söyledi.

'İMZA YETKİSİ YOK'

Eşinin ağabeyi Kadir Çetindağ'ın belediye şirketi bünyesinde müdür değil, imza yetkisi olmayan bir çalışan olarak görev yaptığının altını çizen CHP'li Başkan Gürbüz, "Daha önce ESHOT'ta çalışıyordu. Biz kendisini belediye şirketinde işe aldık. 3 bin 500 lira maaş alıyor. Plaj işlerimizi yapıyor" açıklamasıyla kayınbiraderini belediye şirketine müdür olarak atadığı iddiasına da son noktayı koymuş oldu.

BİR SKANDAL ATAMA DA DİKİLİ DE

Bir eş, dost, akraba atama skandalı da CHP'li Dikili Belediyesi'nde yaşandı. İlçe Belediye Başkanı Adil Kırgöz'ün, Başkan Yardımcılığı görevine halasının oğlu Hakan Budak'ı ataması ilçede tepkilere neden oldu. Ziraat Yüksek Mühendisi olan Budak, uzun süre Bergama Tarım İlçe Müdürlüğü'nde görev yapmış ve 2018 yılında emekli olmuştu. Tepkiler üzerine Başkan Kırgöz, yaptığı bu atamayı savunarak, "Budak halamın oğlu ama bu görevi yapabilecek niteliklere sahip. Ayrıca ilçemizin bir insanı" diye konuştu.

KONAK'TA EŞ TORPİLİ

CHP Konak İlçe Başkanı Çağrı Gruşçu'nun eşi Gözde Gruşçu da CHP'li bir ilçe belediyesinde işe başladı.

YARIN: HATAY'DA AİLE BOYU ATAMA