Erkan Karaarslan'ın CHP'li belediyelere kurduğu şirketler iflasın eşiğinde! Yeni formül: Eskisini devir et bir çulsuza, yenisi kur...

Erkan Karaarslan'ın CHP'li belediyelere kurduğu şirketler iflasın eşiğinde! Yeni formül: Eskisini devir et bir çulsuza, yenisi kur...
16 Şubat 2020 - 16:33 - Güncelleme: 16 Şubat 2020 - 18:23

ÖZEL"Kendine 22 bin 500 lira maaş bağlatmış

Mersin ve Aydın Büyükşehir Belediyesi ile birçok ilçe belediyesinin danışmanlığını yaparak yolsuzluklara imza atan FETÖ'cü danışman Erkan Karaarslan, 2014 yılında 50 bin lira sermayeyle Aykut Benli üzerine DİBEL A.Ş. adlı bir şirket kurdurttuğu ve bir süre sonra Didim Belediyesi'ne hibe edilen şirketin başına Belediye Başkanı Deniz Atabay'ın getirildiği ortaya çıktı. Atabay'a bu görevi nedeniyle aylık 22 bin 500 lira maaş bağlandığı tespit edildi.

Kurduğu DİBEL A.Ş.'nin başına genel müdür atayan ve yönetim kurulu üyelerini belirlediği ileri sürülen Karaarslan hakkında ortaya atılan yeni bir iddia kent gündemine bomba gibi düştü. Didim Belediyesi'ni adeta kontrolü altına alan Karaarslan'ın, Didim'e "5 yıllık Stratejik Kalkınma Planı" hazırladığı ortaya çıktı. Didim Belediyesi'nin hazırlanan bu plan çerçevesinde yönetildiği öne sürülürken Karaaslan'ın, Atabay'ın henüz 5 aylık Didim Belediye Başkanı olduğu dönemde, "5 Yıllık Didim Stratejik Kalkınma Planı" hazırlaması, ilçenin FETÖ'cü bir yönetim anlayışıyla yönetilmek istendiği iddialarının ortaya atılmasına neden oldu."

Yeni Asır gazetesinin 21 Ağustos 2016 tarihli haberine göre; Didim Belediye Başkanı Deniz Atabay'ın 22 bin 500 lira maaş maaş aldığı Erkan Karaarslan'ın icadı "bağış" modeliyle kurulan DİBEL A.Ş. belediye şirketi batmış!

DİBEL A.Ş.'nin sadece SGK'ya 100 milyon liranın üstünden borcunun olduğu iddia ediliyor! DİBEL A.Ş.'nin Didim esnafına olan borçlarının bilançosu hakkında henüz elimizde net bir bilgi yok!

Peki; Erkan Karaarslan tarafından bağış yoluyla kurulan DİBEL A.Ş.'ye Didim Belediyesi hangi işletmelerini devir etmişti?

Didim Belediyesi'ne ait Altınkum'da bulunan "Barış 1" ve "Barış 2" adlı çay bahçeleri, Orman Kampı, Akbük'te bulunan Zübeyde Hanım Çay Bahçesi ve Altınkum Plajı, DİBEL AŞ'ye 2015 yılında devir edilmişti. 

Devir edildiği yıl; iddialara göre Didim Belediyesi bu beş işletmeyi kendisi çalıştırırken, günlük 65 bin lira ciro elde ediyordu. Didim Belediyesi, ciddi oranda gelir elde ettiği bu beş işletmeyi yıllık 15 bin liraya DİBEL AŞ'ye üç yıllığına kiralamıştı.

Didim Belediyesinin bu beş işletmeden elde ettiği kira bedellerine bakıldığında; DİBEL A.Ş.'nin zarar etmesi mümkün görünmüyor! Bu işletmelerin 2019 yılı sezonunda günlük cirolarının minimum 200 bin lira ve üzerinde olduğu belirtiliyor. Özellikle Orman Kampı, Altınkum Plajı, Akbük'teki Zübeyde Hanım Çay Bahçesi'nin sezonda banknot matbaası gibi para bastığından söz ediliyor...

DİBEL A.Ş. battı yaşasın yeni şirket: DİDİM HİZMET  

Yeni şirket, yeni kurtuluş formülü mü? Öncelikle, Erkan Karaarslan'ın sözde sosyal demokrat belediyecilik adına bulduğu ve yaklaşık 74 belediyeye "şırınga" ettiği bu "bağış" yoluyla şirket formülü, Didim Belediyesi'nde değil tüm belediyelerde İFLAS etmiş durumdadır! Belediye şirketlerini içi boş, gırtlağına kadar da borç içinde yüzmektedir! 

Erkan Karaarslan, sözde sosyal demokrat belediyecilik adına bulduğu bu şirketleşme formülünü 14 Haziran 2014 günü Eskişehir'de CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun da katıldığı seminerde ballandıra ballandıra anlatmıştı!Dün çiçeklerle süslü sahnelerde; Belediye Başkanlarına "Belediyelerinizi böyle yöneteceksiniz" dersleri aldırtan CHP'li yöneticiler, bugün iflas etmiş belediye şirketleri hakkında ağızlarını açıp iki çift laf edebilecekler mi?

Yeni şirket formülüyle neler hesaplanıyor?

Yeni şirket formülü, CHP'li belediyelere sunulan yeni kurtuluş formülü müdür? Bu aklın arkasında kimler var? Eski ve batık şirketi her hangi birisinin üzerine devir edip yenisini kurmak; başta devlete olan (SGK, Vergi vb.) borçlardan kutulmak için mi uygulanacak? 
İddialara göre; Didim Belediyesi'nin DİBEL A.Ş. adlı şirketinin sadece SGK'ya olan borcunun 100 milyon lira olduğu belirtiliyor... DİBEL A.Ş. hiç bir mal varlığı olmayan birisinin üzerine devir edildiğinde; başta devletin kurumları olmak üzere; esnafa olan borçlardan da kurtulmanın, ayrıca konuyu yargıya havale etmenin yolunu açmak mı planlanmaktadır?

Bu nasıl "Hizmet" tesadüfü?

İlginç olan, Didim Belediyesi gibi bir başka CHP'li belediyede Erkan Karaarslan'ın kurduğu ve bugün içi boş ve borç batağında bulunan şirketini devir etme hazırlığında olduğu bilgisine ulaştık. Hafta içinde bu belediyedeki son gelişmeleri de aktarmayı düşünüyoruz... Fakat, kaynağımız bu belediyenin yeni şirketinin adının sonunun da "HİZMET" olacağını belirtti. Didim belediyesi "Didim Hizmet" adında yeni bir şirket kurup eski batık şirket DİBEL A.Ş.'den kurtulmayı planladığına göre; o zaman bu formül kim tarafından bulundu ve şimdi "Hizmet" eklentisiyle mi kamuoyuna cilalı cilalı sunulacak?

Celal Kılıçdaroğlu, Kasım 2016 ayında Söke'den Didim'e Erkan Karaarslan'a ve CHP'li belediyelerdeki şirket skandallarına dikkat çekmek üzere 4 gün yollarda yürüdü... CHP Genel Beşkanı Kılıçdaroğlu, NTV televizyonun canlı yayınına katılıp kardeşini suçlayarak; "İkiz kulelerin müteahiti sponsor olamuş yürütüyor! Belediye başkanımız Didim'de çok güzel işler yapıyor" şeklinde de Başkan Atabay'ı savunmuştu...  Kesintisiz yaklaşık 5 yıldır Erkan Karaarslan'ın CHP'li belediyelerde ne işler yaptığını yazıyoruz... Dilmizin döndüğü, kalemimizin mürekkebi kadar da CHP'li belediye başkanlarına "Bu adamdan uzak durun. Yarın başınıza bela olacak" diye yazarak uyardık! Dağdan taştan ses geldi, bir CHP'li belediye başkanı da "Niye yazıyorsun" demeğe cesaret bile edemedi! Ta ki 15 Temmuz 2016'ya kadar da peynik ekmek gibi Erkan Karaarslan'ın şirketlerine milyonluk ihaleler vermeye, danışmanlık ücreti ödemeye devam ettiler! İnanıyoruz ki ve hala o inacımız da tükenmedi, yargı bunların hesabını soracaktır diye düşünüyoruz! 

Konuya; Didim Belediyesi lokalinden bakarsanız, işin içinden çıkamazsınız! İddiaları dile getirekek; tekrar yineliyoruz, Erkan Karaarslan'ın CHP'li belediyelere kurduğu şirketlerin tamamının içleri boş, gırtlağına kadar da borç içinde yüzmektedirler!

Ne diyordu CHP Genel Başkanı sayın Kılıçdaroğlu NTV ekranından: "Başkanımız Didim'de çok güzel işler yapıyor, hizmet üretiyor!"

Doğru söze ne denir?