Dünya bu davaya kilitlendi

Dünya bu davaya kilitlendi

Dünya bu davaya kilitlendi
12 Ekim 2018 - 09:27


İzmir’de FETÖ ve PKK adına suç işlediği ve casusluk yaptığı iddiasıyla tutuklanan ABD’li ajan papaz Andrew Craig Brunson, bugün 4. kez hakim karşısına çıkıyor. Tüm dünyanın yakından takip ettiği davada, aralarında gizli tanıkların da bulunduğu kişilerin vereceği ifadeler doğrultusunda önemli kararlar çıkabilir

İzmir'de terör örgütleri FETÖ ve PKK adına suç işlediği ve casusluk yaptığı iddiasıyla yargılanırken, tutukluluğu 'sağlık sorunları' gerekçe gösterilerek 25 Temmuz'da ev hapsine çevrilen ABD'li ajan rahip Andrew Craig Brunson, bugün 4. kez hakim karşısına çıkacak. Aliağa Ceza İnfaz Kurumları Kampüsü'ndeki salonda yapılacak olan duruşmada, aralarında gizli tanıklar 'Kama' ve 'Kılıç'ın da bulunduğu kişilerin dinlenebileceği öğrenildi. Yeni Asır, İzmir'de görevli Brunson'ın sık sık Güneydoğu Anadolu Bölgesi'ne giderek faaliyetlerde bulunduğunu özel fotoğraflarıyla ortaya koymuştu.

ÖRGÜTLER ADINA SUÇ

9 Aralık 2016'da tutuklanan Brunson hakkında hazırlanan iddianamede, Brunson'ın din adamı görüntüsü altında terör örgütleri adına suç işlediği ve genel stratejileri kapsamında eylem birlikteliği içinde olduğu, örgütlerin amaçlarını bilerek ve isteyerek iş birliği yaptığı ifade edildi. Brunson'ın FETÖ'nün üst düzey mensupları ile kod isimlerini bilerek görüştüğü, örgütün sözde eski Ege Bölgesi imamı firari Bekir Baz ve yardımcısı Murat Safa ile 'silahlı terör örgütü üyesi olmak' suçlamasından yargılanan Uluslararası Af Örgütü Türkiye Şubesi Başkanı Taner Kılıç ile görüşmeler yaparak strateji belirlediği iddia edildi.

'SONUNDA KAZANACAĞIZ'

Brunson'ın ABD'li bir askere gönderdiği 15 Temmuz 2016'daki darbe girişiminin başarısız olmasından üzüntü duyduğuna ilişkin mesaj içeriklerine yer verilen iddianamede, cep telefonundaki, "Türkleri sallayacak bazı olayları bekliyorduk. Darbe teşebbüsü bir şoktu. Birçok Türk geçmişte de olduğu gibi askeriyeye güvendi ancak bu sefer çok geçti. Ve darbe teşebbüsünden sonra bu başka bir sallama.
Sanırım olaylar daha da kötüye gidecek. Sonunda biz kazanacağız" mesajı da dosyaya eklendi. Teknik incelemede de sanık Brunson'ın, görüşmediğini öne sürdüğü FETÖ'nün sözde Ege bölge imamı firari sanık Bekir Baz ile birbirlerine çok yakın yerde 293 kez GSM sinyali de tespit edildi.

ABD MASLAHATGÜZARINDAN ZİYARET

Türkiye-ABD arasında gerilim yaratan ajan Brunson'ın duruşması öncesi ABD'nin Ankara Büyükelçiliği Maslahatgüzarı Jeffrey M. Hovenier, elçilik yetkilileriyle birlikte Brunson'a dün kritik bir ziyaret gerçekleştirdi. Brunson'ın kaldığı Işılay Saygın Sokak'ta geniş güvenlik önlemleri alındı. Açıklama yapmayan Hovenier'in duruşmayı da takip edeceği öğrenildi.

BRUNSON'UN PKK İLE TEMASI

İddianamede adı geçen Mohammad Ahmad adlı kişinin Brunson ile olan fotoğraflarına da ilk kez Yeni Asır ulaştı.
Fotoğraflarda ajan papazın Kürtlerin Hristiyanlaştırılarak sözde Kürdistan'ın kurulması için özellikle hedef olarak Suriyeli göçmenleri seçtiği de ortaya çıktı. Brunson bu doğrultuda Suriye'den beş parasız Türkiye'ye gelen Kürt kökenli Suriyeli Mehmet Ö'yü İzmir'de kanatlarının altına aldı, yetiştirip cemaat içinde de manevi oğlu ilan etti.
Mehmet Ö'nün doğu ziyaretleri de Yeni Asır'ın ulaştığı çok özel fotoğraflarla belgelendi.