CHP’yi İzmir korkusu sardı

CHP’yi İzmir korkusu sardı

CHP’yi İzmir korkusu sardı
08 Ocak 2019 - 10:20

Yerel seçim öncesi İstanbul ve Ankara adaylarını günler önce açıklayan CHP’de İzmir adayının bir türlü belirlenememesi kriz yaratıyor. Kentte anket üstüne anket yaptıran Kılıçdaroğlu’na İl Başkanı deniz Yücel’in ise “Tuncay Özkan ya da Tunç Soyer aday olursa seçimi kaybederiz” diye rapor hazırladığı iddia ediliyor

CHP'de İstanbul ve Ankara adayları günler önceden belli olmasına rağmen partinin seçime iddialı girdiği İzmir'de hala büyükşehir adayını belirleyememiş olmasının yarattığı kaos büyüyor.

Adayın kim olacağıyla ilgili partide ekip savaşları yaşanırken CHP, karar verebilmek için kentte son bir anket yaptırıyor. Yaşanan bu süreçte Genel Başkan Yardımcısı ve İzmir Milletvekili Tuncay Özkan'ın isminin bir adım öne çıktığı konuşuluyor. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu ve İl Başkanı Deniz Yücel'in 24 Haziran'da İzmir'den milletvekili adayı gösterilmesini istemediği Özkan'ın isminin ön plana çıkması parti kulislerinde büyük yankı uyandırdı.

ANKETE TEPKİ GÖSTERMİŞ

Genel Başkan Kılıçdaroğlu'na aday olmak için baskı yaptığı ve bu sayede bir adım öne geçtiği belirtilen Özkan'ın son ankette kendisiyle birlikte Seferihisar Belediye Başkanı Tunç Soyer, Narlıdere Belediye Başkanı Abdül Batur, İzmir Milletvekili Selin Sayek Böke ve sürpriz bir isim olarak iş kadını Figen Baz'ın sorulmasına bile tepki gösterdiği kaydedildi.

Özkan, Başkan Aziz Kocaoğlu'nun vetosu üzerine 24 Haziran seçiminde Kılıçdaroğlu tarafından önce İstanbul'a kaydırılmıştı. Ancak Özkan, yaptığı baskıyla yeniden İzmir'den, hem de 1. sıradan aday yapılmıştı.
Özkan'ın bu süreçte o dönem Genel Başkan Yardımcısı olan Bülent Tezcan'la yumruklaştığı bile iddia edilmişti. Özkan'ın İzmir'den milletvekili adayı olma sürecinde olduğu gibi İzmir Büyükşehir Belediye Başkan adaylığında da ısrarcı olduğu ve Genel Başkan ile parti yöneticilerine bu yönde baskı yaptığı kaydedildi.

SOYER DE VETOLU

Aynı raporda Tunç Soyer ismine de karşı çıkıldığı öğrenildi. Tunç Soyer için 'Kendi çalışanlarının maaşlarını bile ödeyemeyen, kendi ilçesinde bile seçime girse kaybedecek durumda olan bu isimle Büyükşehir seçimine girersek kaybedebiliriz" denildiği kaydedildi.

BÖKE'DEN YAVAŞ TEPKİSİ

CHP'de, Mansur Yavaş'ın Ankara adaylığına bir tepki de CHP İzmir Milletvekili Selin Sayek Böke'den geldi. Böke, Marmaris'te katıldığı bir panelde Mansur Yavaş'ın Ankara adaylığı ile ilgili konuştu.
Katılımcılardan biri Böke'ye, "CHP Parti Meclisi toplantısında Mansur Yavaş'ın adaylığı oylanırken oylamaya neden katılmadınız?" diye sordu. Oy kullanmaktan çekinmediğini belirten Böke, "Mansur Yavaş'ın doğru aday olmadığını televizyon kanallarında söylemiş biriyim. Oy kullanmaktan çekinecek bir siyasetçi değilim. Ama artık aday oldu" dedi.

'ADAY YAPILMASIN' RAPORU

Tuncay Özkan'ın İzmir'de örgütü kontrol etmek için yaptığı hamleler İl Başkanı Deniz Yücel'in de tepkisini çekiyor. Özkan'ın daha önce CHP'li ilçe başkanlarıyla toplantı yapması ve ardından birçok ilçe başkanıyla Müslüm filmini izlemek üzere sinemaya gitmesine tepkili olduğu belirtilen Yücel'in Kılıçdaroğlu'na il yönetimince hazırlanan bir rapor sunduğu öne sürüldü. İddiaya göre raporda, Özkan'ın ismine şiddetle karşı çıkıldığı kaydedildi. Raporda, Özkan'ın örgütte istenmediği ve İzmirliler tarafından da sıcak bakılan bir isim olmadığının vurgulandığı ifade edildi.


FATİH ŞENDİL-Yeni Asır