Bu göle asla girmeyin sakın suyunu içmeyin

Bu göle asla girmeyin sakın suyunu içmeyin

Bu göle asla girmeyin sakın suyunu içmeyin
24 Kasım 2017 - 12:22

Muğla Yatağan'da, termik santralde elektrik üretmek için kullanılan kömürlerin kül halindeki atıklarının suyla karıştırılarak boşaltıldığı bölgede büyük bir gölet oluştu. Değişken ve turkuaz rengiyle manzarası hayranlık uyandıran ve Kül Göleti olarak nitelenen göletin suyunun zararlı olduğu analizlerle tespit edildi.

Suyu göründüğü gibi olmayan göletin etrafı 2018'de tel örgülerle çevrilecek, daha sonra yağmur sularının ulaşması engellenecek ve kurutulacak.

SAĞLIK AÇISINDAN RİSKLİ


Yatağan Termik Santarli yakınlarındaki Kapubağ köyünün kırsal alanı, 1993'te kül depolama alanı olarak kullanılmaya başlandı.

Kül depo sahasında su ile kül serme işlemi yapıldığından zamanla sahanın güney kısmında büyük bir gölet oluştu. Değişken rengi ve berrak görünümlü rengiyle hayranlık uyandıran, içinde canlının yaşamadığı göletten numuneler Yatağan Belediyesi tarafından TUBİTAK'ta analiz ettirildi.

Gölet suyunda ağır metaller bulunduğu tespit edildi, "İçilmesi ve suya girilmesi sağlık açısından tehlikeli" raporu verildi. Etrafına da Yatağan Belediyesi uyarı tabelaları yerleştirdi ve vatandaşın dikkatine sundu.

ADEM ÜLKER/Yeni AsırGÜNDEM OTUZBEŞ İHA ABONESİDİR