Bodrum turizmi kırmızı alarm veriyor

Bodrum turizmi kırmızı alarm veriyor

Bodrum turizmi kırmızı alarm veriyor
17 Temmuz 2019 - 07:02

Tatil cenneti Bodrum’a gelen turist sayısı 2019 yaz sezonunda büyük oranda azalma gösterince turizmciler ve işletme sahipleri hayal kırıklığına uğradı. Temmuz ayının ortalarına gelinmesine rağmen oteller tam doluluk oranına ulaşamazken, turizmci umudunu Ağustos ayına bağladı.

Bodrum'da mart ayında başlayan hareketlilik Ramazan bayramının ardından yerini boş sahillere bıraktı. Erken rezervasyonlar turizmcileri sevindirmiş, yaz sezonunun çok iyi gideceği düşünülmüştü. Nisan ve Mayıs ayında yaşanan hareketlilik Bodrum esnafını ve turizmciyi çok sevindirmişti. Ramazan bayramında yaşanan hareketlilik bayram sonu yerini sessizliğe bırakınca turizmciler otellerde indirime gitme yolunu seçti. 3 aylık olan Bodrum yaz sezonu yerini 1,5 aya bıraktı. Karamsarlık içerisine girmek istemeyen turizmciler umudu Temmuz ayının 2'inci haftasından sonrasına bağladı.

TURİZM DE Kİ BÜYÜK BEKLENTİ GERÇEKLEŞMEDİ

Bodrum Ticaret Odası Turizm ve Otelciler Komisyon Başkanı Alişir Şahin turizmcinin istediği oranda yerli ve yabancı turistin gelmediğini ifade ederek "Sezon mart ayına kadar çok iyi görünüyordu. Bu durum erken rezervasyon döneminde görünüyordu böyle. Fuarlarda yaptığımız çalışmalarla da turizmi bu yıl çok iyi görüyorduk. Mart ayında gelen erken rezervasyonlar nisan itibariyle durmaya başladı. İç pazar olarak bir daralma oldu. Bunun da ekonomiden dolayı olduğunu düşünüyoruz. Dış pazarda ise havaların şu an özellikle Avrupa da sıcak gitmesi nedeniyle yabancı turistler kendi ülkelerinde göl başlarında, nehirlerde, evlerinin bahçelerinde tatillerini geçiriyor.Bodrum konserleri başlaması hafta da 3 konser olması biraz iç piyasada etkili olacak gibi Bodrum'da kültür sanat çok önemli, kale ve antik tiyatroda konserler var. Temmuzun 25'i itibariyle sezon hareketlenecek gibi görülüyor. Ağustos ayından umutluyuz. Okulların açılmasıyla birlikte hava şartları ve diğer etkenlerden dolayı Eylül 15 itibariyle yerli turistte azalma olacak. Çok büyük bir beklenti vardı bu beklenti şu anda gerçekleşmedi" dedi.

İHA