TÜRKİYE NUFUSUNDA PATLAMA
Reklam
  • Reklam
TURAN ÇATAL

TURAN ÇATAL

TÜRKİYE NUFUSUNDA PATLAMA

25 Temmuz 2017 - 10:40

Türkiye bir anda 78 milyondan 80 milyona çıkacağını görmekteyiz. Sayın Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan fetvasını verdi. Suriyelileri Türk vatandaşlığına alınacağını söyledi. Birde her zamanki gibi işi dramatize de etti. Bodrumlarda, kamplarda, sokak ve parklarda mı yaşayacaklarmış bu Suriyeli insanlar. İnsan olarak sahip çıkmalıyız dedi. Birde Toplu konut idaresinden den ev verileceğinin de müjdesini verdi.

Düğün ve televizyonlardan hep durmadan üç çocuk çığırtkanlığı yapan Sayın Cumhurbaşkanımız baktı olacak gibi değil, çareyi oy potansiyeli gibi gördüğü Suriyelileri vatandaşlığa geçirmekte buldu sanırım. İlk genel seçimlerde kendisini Başkanlık koltuğuna taşımanın adımlarını atmaya çalışıyor. Hesaplamalara göre % 2-3 civarında oy getirmeleri bekleniyormuş.

Ülkede işsizlik varmış, üniversiteli işsizlerimiz kağıt toplayıp diplomalarını duvara asmışlar hiç önemli değil. Sağlık sizlere ömür bir noktaya gelmiş. Emekli maaşını aldığı gün para sıfıra geliyormuş! Kısacası ülkenin yurttaşı sos veriyor. Göstergesi mi? Kavgalar, cinayetler, bunalım takılan yurttaşlar, uyuşturucu ilkokullara kadar indirgenmiş, fuhuş almış başını gitmiş, toplum tam bir tükenmişliği yaşıyor. Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayip Erdoğan hala Başkanlık hayalleri peşinde! Sonunda Başkanda oldu! Ne değişti halk açısından? Yokluk ve yoksulluk diz boyu devam ediyor.

İnsanlar kredi kartlarıyla günü güne eklemeye çalışıyorlar. İcra daireleri iş yükünü taşıyamaz hale gelmiş. Pazaryerleri, akşamüstleri fakirlerin çürük ve atılan sebze ve meyveleri toplayan insanlarla dolup taşıyor. Bence Cumhurbaşkanı bunları görsün.

Başkanlık rüyası adına ülke dibe vuruyor. Toplum olarak mutsuz bir görüntüyü yaşıyoruz. Terör doğu ve Güney-Doğuda insanlarını bezdirmiş durumdadır. İşid denen dinci, radikal faşistler ise ülkenin başına bela oldular. Gün geldi, kendisini besleyen eli ısırır hale geldiler. Kedi misali! AKP ile bir ilgisi var mı bilemiyorum. İşid’e giden silahların baskın ve soruşturmasını yapan savcılara, Albaylara sormak gerekir. Şimdilerde bu insanlar 15 Temmuz feto faşist darbesinden cezaevinde tutuklu bulunmaktadırlar. Ne yaman çelişkileri yaşıyoruz. Dün dostlar bugün can düşmanı! Ne demiş atalarımız “tatlı tatlı yemenin acı sonları” bunlar.

Kısacası ülkenin hali perişan durumda! Her yeni bir günde şehit haberlerini yaşıyoruz. Dağdaki gençlerin ölümlerini yaşıyoruz. Sonuç itibarıyla bu ülkenin değerleri yok oluyor. Acıları düştükleri ocakları yakıyor. Bu dökülen kanların tamamının rengi de maalesef kırmızı olduğu hiç dikkatinizi çekti mi?

İzmir konumuna geldiğimizde ise mutsuzluk derinleşerek büyüyor. İzmir insanı iç huzuru kendi içinde yaşaması ile bilinir. Son dönemlerde ise pimi çekilmiş el bombası gibi geziyorlar ve yaşıyorlar. Tüm ülkenin genel hali İzmir’i de vurdu. Gergin ve stresli!

İzmir’de Yerel yönetimlerinde insana dokunamamaları ayrı bir çelişkiyi oluşturuyor. Ülkede çelişkilerin bu kadar derin olduğu bir süreçte, halkı çok rahat kucaklamaları gerekirken, toplumsal duruşu ve yapıyı iyi okuyamıyorlar diye düşünmekteyim.

Bu konuyu özellikle İzmir ölçeğinde işlemeye başlayacağım. Bir araştırma şirketinin İzmir Belediyeleri ile ilgili yaptığı araştırmada hepsi sınıfta kalmış. Büyük Şehirde yapılan atamalar Şube müdürü daire Başkanlığı maaşı alıyor. Sınavsız kadro işgali yapıyor. Kısacası İzmir’de yerel yönetimlerde özellikle Büyük şehir ölçeğinde kokuşmuşluk diz boyunca sürmektedir. Bayram döneminde İz-su Çeşme’de su rezaletini ulusal medyadan izledik. Gerekçe, nüfus yoğunluğu! Öngörü diyorum. Başka bir şey demiyorum. Seferisar’da asansör boşluğunu dolduran İz-Su’nun suyuyla ilgili bina yönetiminin açık çağrısı ise Aziz Nesin’lik diyebilirim. İz-deniz grevi de İzmir ve Karşıyaka da çekilmez hal almıştır. Halk isyanlarda duyanınız var mı?

Halka dokunamadığın her politika ve siyaset kısırdır. Halka dokunmak içinse onun gibi yaşamak ve hissetmek gerekmektedir. Meselede burada başlıyor. Yalaka ilişkiler, yalaka yaşam şeklini oluşturur, bu da tüm hayatınızı sarmalar. İşte burada hayatınızı nötürlemiş olursunuz!

Kalın sağlıcakla, esen ve esenlikler içerisinde kalın.

 

Son Yazılar


GÜNDEM OTUZBEŞ İHA ABONESİDİR