Kazdağları: 8 hektar kül oldu
Reklam
  • Reklam

Kazdağları: 8 hektar kül oldu

10 Ağustos 2017 - 09:23
Reklam

Balıkesir'in Edremit ilçesinde Kazdağları'nın en önemli bölgelerinden biri olan Şahinderesi Kanyonu yakınlarında dün öğle saatlerinde orman yangını çıktı. 30 Haziran'da yine Kazdağları'nda çıkan ve kundaklama olarak kayıtlara geçen yangında olduğu gibi, bu sefer de yangın 4 ayrı noktadan başladı. Rüzgarın etkisiyle kısa sürede büyüyen yangın, akşam saatlerinde kontrol altına alınabildi. Yangında toplam 8 hektar alan kül oldu.

Kazdağları'nın en önemli bölgeleri arasında bulunan Şahinderesi Kanyonu yakınlarında, orman yangını çıktı. Toplamda 8 hektar alanın zarar gördüğü yangına, 30 arazöz, 5 helikopter, 2 uçak, 2 dozer, 1 kepçe ve 150 civarında personel müdahale etti.

4 ayrı noktada aynı anda çıkan ve kundaklama şüphesi bulunan yangını söndürmek için ekipler çalışmalarını aralıksız sürdürdü.

Yangının kontrol altına alındığını ve soğutma çalışmalarının başladığını kaydeden Balıkesir Orman Bölge Müdürü Metin Kırcı, "Altınoluk Mahallesi'nin üst kısımlarında Kazdağları ormanlarının Şahindere Kanyonu Mevkii'nde 4 ayrı noktada orman yangını çıktı. İhbarın ardından hemen harekete geçildi ve ilk müdahaleyi 6 dakika içinde helikopterle yaptık. Çok büyük alanda etkili olmadı ancak 4 ayrı noktada çıkması ve rüzgar işi zorlaştırdı" dedi.

BAKAN AÇIKLADI

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu da, sosyal medya hesabı Twitter'dan yaptığı açıklamada, Kazdağları'nda 4 noktada çıkan orman yangınının, ekiplerin yoğun çalışmasıyla kontrol altına alındığını ifade etti.
Edremit sınırındaki Avcılar Köyü'nün üst kısmında yer alan bölgede de 30 Haziran'da kızılçam ağaçlarının bulunduğu ormanlık bölgede 4 ayrı noktada yangın çıkmıştı. O yangın da kayıtlara kundaklama olarak geçmişti.
Kazdağları'ndaki yangına sebep olduğu iddia edilen T.İ'nin bir köylü tarafından yakalanarak jandarmaya teslim edildiği bildirildi.
Gözaltına alının T.İ'nin adliyeye sevk edileceği öğrenildi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
AA muhabiri
AA muhabiri "Talep reddedildi" demişti; Demirtaş'ın avukatından...
Tatlıses yine aday gösterilmedi
Tatlıses yine aday gösterilmedi


GÜNDEM OTUZBEŞ İHA ABONESİDİR