’İtirafın’ ardından Fransız ve Cezayirli liderlerin...

'İtirafın' ardından Fransız ve Cezayirli liderlerin görüşmesi

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Cezayirli  mevkidaşı Abdulaziz Buteflika ile yaptığı telefon görüşmesinde Mali ve Libya'daki  güvenlik durumunu ele aldı.

14 Eylül 2018 - 08:16
Reklam

Fransa Cumhurbaşkanı Macron, Cezayir'in bağımsızlığı için mücadele  eden Maurice Audin'in, askerler tarafından işkenceye tabi tutularak öldürüldüğünü veya ölünceye kadar işkence edildiğini, Fransa Devleti adına kabul etmesinin  ardından Cezayirli mevkidaşı Buteflika ile telefonda görüştü. Cezayir Cumhurbaşkanlığı tarafından yapılan ve ülkenin haber ajansı  APS'de yer alan yazılı açıklamada, Buteflika ile Macron'un, iki ülke arasındaki  ortak stratejik ilişkilerin yanı sıra Mali ve Libya'daki güvenlik durumunu ele  aldığı kaydedildi.

Görüşmenin içeriğine dair ayrıntılı bilgi verilmedi. Cezayir, ortak sınırlarının bulunduğu Mali ve Libya için arabuluculuk  yapıyor. Fransa'nın ise 2013'ten bu yana Mali'de askeri varlığı bulunuyor. Fransa, Libya konusunda da önemli rol oynuyor. Son olarak, geçen mayıs ayında  Paris'te düzenlenen zirvede, Libya'da 10 Aralık 2018'de seçimlerin yapılması ve  seçimlerin anayasal temellerinin atılması kararlaştırılmıştı. Macron dün, Cezayir'de Fransız sömürgeciliğine karşı başlatılan mücadeleye destek veren Maurice Audin isimli işgal karşıtı kişinin, 1957'de Fransız ordusu tarafından tutuklanıp öldürülmesi olayında sorumluluğunu kabul ettiğini açıklamıştı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Büyük Atatürk’ten Küçük Öyküler
Büyük Atatürk’ten Küçük Öyküler
Korkunç ve amansız bir saplantının öyküsü: Kumarbaz
Korkunç ve amansız bir saplantının öyküsü: Kumarbaz


GÜNDEM OTUZBEŞ İHA ABONESİDİR